Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Микроскопична гъбичка ни разболява чрез влагата в домовете ни
Автор: Екип Varna24.bg 10:30 / 11.06.2015Коментари (0)875
©
В дома си имате влага. По стените в банята, в тоалетната, до вратите им или до модерната дограма. Постепенно петната добиват тъмен цвят и усещате излъчваната от тях остра миризма. Причината е плесента, до която се е стигнало заради микроскопичната гъбичка от рода аспергилус. Ако не вземете мерки, тя може да ви разболее от т.нар. бронхоалвеоларна аспергилоза. Затова първата мярка за справяне с атаката й е да се отстрани течът или влагата. Това съветва проф. Тодор Кантаржиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

Гъбичката аспергилус поразява алвеолите (мехурчетата в белия дроб), благодарение на които дишаме. Човек започва да получава симптоми, сякаш е с астма - мъчи го кашлица, задух, затруднено дишане. Обяснението е, че се получава алергична реакция на белия дроб към антигените на гъбичката.

Когато има съмнение за бронхоалвеоларна аспергилоза се извършват няколко вида специализирани изследвания. "Най-напред трябва да се докажат антитела в кръвта срещу аспергилус. Гъбичката трябва да се изолира от храчката многократко, често при застигнатите пациенти се открива типична находка в белия дроб, което се установява с рентгенова снимка. Заболелите имат също алергичност към аспергилуса, което става ясно с кожен тест", изброи проф. Кантарджиев.

Лечението, което е на няколко курса, е с медикаменти срещу астматичните пристъпи и срещу самата гъбичка. "Има ги в аптеките, включително и български аналози, те не са скъпи", посочи специалистът. Медикаментите обаче няма да доведат до желания ефект, ако най-напред не прекратите достъпа до въздух, в който има аспергилус. Добре е да се почисти също климатикът преди старта на лятото, тъй като аспергилус се развива по неговия филтър. "Всички плесени в дома трябва да се "изсушат", а после да се третират със специалните препарати", каза проф. Кантарджиев. Днес масово хората имат пластмасова дограма, която изолира добре. Но когато помещенията не се отопляват добре заради конденз е възможно да се появят плесени по ъглите на стаите. "Затова е много важно да се проветрява често, а когато не вали дъжд, оставяйте прозореца леко открехнат", препоръча експертът.

Гъбичката аспергилус атакува по-често хората с хронични белодробни заболявания, например хроничен бронхит. Уязвими са децата и подрастващите.

Малцина знаят, че най-често използваните в стопанската дейност микроорганизми са именно микроскопичните гъбички. С тях са свързани почти всички начини на приготвяне на храни и производството на вино, бира, мляко. "Хората отдават тази роля на бактериите, а всъщност водещи са гъбичките. Те имат широко приложение и в химическата индустрия, а в последно време благодарение на тях се произвеждат антигените във ваксините (в следствие на генна модификация и на генно инженерство)", посочи проф. Кантарджиев.

Отключва 3 вида заболявания

Излекувайте се преди отпуската!

Микроскопичните гъбички причиняват заболявания у хората, които се наричат микози. Те могат да се поделят в три групи.

Първата от тях са кожните микози. Много често срещани са в развитите държави, тъй като застигат до 2/3 от хората. Просто казано това са гъбичките по краката, по ноктите, по кожните гънки и тези, които лятно време особено се активират и причиняват бели петна по кожата (до това оплакване води гъбичката маласезия). "Преди сезона на отпуските човек трябва да вземе мерки, тъй като когато слънцето огрява кожата, засегната от маласезията част остава бяла и изглежда недобре на фона на останалата потъмняла зона", казаха специалисти. Те препоръчват хората да се лекуват от кожното заболяване, както и от гъбичките по краката и по ноктите. В последния случай терапията е по-дълга, тъй като самият нокът расте бавно - с около милиметър на месец. Т.е. за да се възстанови напълно, трябва да минат 6 месеца до 1 година.

Гъбичките по ноктите и по краката се срещат все по-често с напредването на възрастта. Те се откриват при всеки втори българин над 60 г., показват проучвания. А по ноктите на ръцете - при хората, които работят във влажна среда и често мият ръцете си.

В групата на кожните микози е и бялото течение при жените (70% от тях са го получавали в даден момент от живота си). То се дължи на гъбички във влагалището. Обикновено се появяват при имунен дефицит или при продължителното приемане на антибиотици.

Втората група болести, причинявани от микроскопичните гъбички, са подкожните микози. Те са много редки, годишно се регистрират по десетина случая.

Третата група заболявания се наблюдават при много тежко болни, като се засягат вътрешните им органи, изключително опасни са, затова често се стига до фатален изход. Това са т.нар. системни микози, които преминават като сепсис (отравяне на кръвта). Лекуват се много тежко и се диагностицират на малко места в страната ни.

Гъбичките причиняват и алергии като описаната по-горе бронхоалвеоларна аспергилоза.

Източник: в. "Труд"









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Самолетна катастрофа в Казахстан
Издирват 13-годишно момче със Синдром на Даун в Старозагорско
Криско прави център за деца със специални нужди
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: