Кандидатурата на ИТН за министър-председател срещна противоречиви коментари, но общото между тях е, че
Пламен Николов няма опита и познанията да е лидер на правителство, пред които се очертават огромни предизвикателства.
Коментарът на политическия пиар Надал Алгафари:
"Тъй като не познавам лично, което не е така важно, но не познавам и като обществена фигура, предложения за кандидат министър-председател, изгледах няколко пъти поведението му, жестовете, мимиките, позите и изслушах няколко пъти репликите му при връчването на мандата и участието му в предаване по БНТ.
Какво усещане остави в мен?
Изключително притеснен! Усмихваше се като невярващ на случващото се. Пот избиваше обилно по челото му.. Погледите му търсеха одобрение за всяка изказана от него реплика, както от президента, така и от журналистите в залата и от водещият на предаването в което участва вечерта. Напълно неподготвен за журналистически въпроси от малко по-високо ниво. Не е имал време да се запознае с държавнически теми и попадна в капана на незнанието си. Водещият бе така добър да не го завлече в дебрите на външната политика, за което кандидат министър председателят трябва да му благодари докато е жив.
При първо интервю в подобна позиция всеки на негово място би бил подготвил фраза, лозунг, девиз, сентенция, виц, смешка с което да бъде запомнен. Той нямаше такава, което ще рече, че инак умните и знаещите от сценаристите, не са искали да го подготвят или не са имали време за това.
Защо му трябваше да участва в предаването, а не направи, както правеха дълго време посочилите го за кандидат? Да мълчат, докато не му дойде времето.
Та усещането ми е, че нелепото му първо представяне се дължи на неподготвеност. След като е знаел и той и посочилите го за кандидат, две седмици преди връчването на мандата, че той е човекът, ни говори едно от двете. Или посочването му е от няколко часа преди акта на връчването и не е имал време за подготовка и изучаване на важните за държавата теми, или за двете седмици време не си е написал домашното, а още по-лошото, тази материя да не е неговата.
И при двата случая, има нещо гнило в Дания!“
Номинацията коментира и журналистът Петър Волгин:
"Министър-председателят е този, който определя посоката. Този човек трябва да има модерно виждане за развитието на страната, а не идеите му да са взети от наръчниците за пазарни фундаменталисти, издадени в края на 70-те години. Предстои да видим каква е визията на кандидат-премиера
Пламен Николов. Засега само знаем, че трябва малко повече да чете за международна политика. Тогава няма да бърка Договора за добросъседство, подписан между България и Македония през 2017 г., с Преспанското споразумение, подписано между Гърция и Македония година по-късно“
Христо Иванов от ДБ:
"Ние трябва да сме убедени, че това се споделя от изграден екип, който може да го реализира, екип, който да има лидер. Осъзнавам, че е трудно да се намери такъв човек. Вместо това виждаме човек, за когото най-доброто, което можем да кажем за него е, че трябва да му се даде шанс. Но не можем да си позволим да влезем в такъв режим в тази ситуация".
Адв. Никалай Хаджигенов от ИБГНИ:
"Не познавам г-н
Пламен Николов, от представянето му в "Панорама" ми се стори симпатичен, добронамерен, любезен човек, който би искал да се хареса на повече хора, а не да влиза в конфронтация. Е, да, вярно, че му липсва основното за премиер – политическото лидерство и визионерство, политическия, а дори и просто обществен опит, а дори и поне общата политическа култура. Ясно е, че не може политик да не знае кои са страните по Преспанския договор в разгара на кризата и обществения интерес към Македония. По-смущаващото е липсата на какъвто и да било опит в защита на обществени каузи, на принципи, на позиции. Смешен бе опитът му за измъкване, сравнявайки своите "битки“ с тези на министър Василев...
Така че, вероятно, човекът може да има бъдеще като мениджър, а защо не и в науката, но засега не е показал никакви данни за политик и държавник“.