Милен Коев, Регионален съюз на фермерите "Дунавско зърно": Тази година е апокалиптична за сектор земеделие
Натискът върху земеделския производител е много по-голям. Разходите много трудно ще бъдат оправдани - имаме вече три култури, които са на загуба, а това са пшеница, царевица и слънчоглед. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Милен Коев, който е председател на Регионалния съюз на фермерите “Дунавско зърно".
"Това е втората много тежка година, която преживява сектора. Добивите са изключително ниски, заради природо-климатичните условия, разходите ни са страшно високи, а цените на продукцията са крайно ниски в сравнение с предишните години. Тази година е апокалиптична за сектор земеделие", уточни Коев.
По думите му ако не бъде удължена забраната за внос от Украйна, която да защити европейските производители, това буквално ще унищожи бранша: "Защото ако забраната не продължи, най-вероятно цените ще се сринат до изключително ниски нива. Тази година българският зърнопроизводител буквално се опитва да намали загубата. Не да излезе на нула, а да намали максимално загубата, която всички вече виждаме, че ще отчетем. Колкото тя е по-голяма, толкова вероятността да се възстанови браншът е по-малка".
Според Милен Коев установените стандарти за зърнопроизводителите у нас оказват голяма тежест върху земеделските производители: "Прекратиха разрешителните за препарати, които работиха добре и решаваха определени проблеми. И сега започваме да търсим нови препарати, дори мога да кажа и нови технологии, за да се справяме с проблемите, които имаме на полето. Натискът върху новите разпоредби за отглеждане на ЕС е много сериозен и тепърва ще започне да създава много проблеми", добави председател на Регионалния съюз на фермерите “Дунавско зърно".