Минималната заплата догодина може да е 1003 лева

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
15:18 / 22.03.2023
1631
Минималната работна заплата може да достигне 1003 лева догодина. Това показват изчисленията на Института за социални и синдикални изследвания и обучение на база на приетото решение от 48-ото Народно събрание за одобряване на автоматичен механизъм за определянето ѝ и очакваният размер на средната брутна заплата.

Според новия текст в Кодекса на труда от началото на 2024 г. минималната работна заплата ще е 50% от средната за страната за последните 12 месеца. За определяне на размера ще се използват предварителните данни за размера на СРЗ за последните 2 тримесечия на предходната година и първите две тримесечия на текущата. Всяка следваща календарна година размерът на МРЗ ще се определя до 1 септември на текущата, така че НСИ ще има готовност да осигури необходимите данни за СРЗ за страната, обясняват синдикалистите.

За КНСБ това е един максимално опростен автоматичен механизъм, който не отчита всички критерии за измерване на адекватността на МРЗ, както е посочено в Директивата за адекватните минимални заплати в чл. 5. Това означава, че не се гарантира адекватност на МРЗ съобразно необходимите разходи за издръжка на живота, така също не се отчитат промени в покупателната сила на МРЗ като следствие от засилени инфлационни процеси. Освен това социалните партньори не участват пряко в определянето на МРЗ, а имат косвена роля през КТД и влиянието му върху СРЗ.

При тези уточнения ИССИ направи изчисления за възможни три сценария на развитие на динамиката на СРЗ – песимистичен, реалистичен и оптимистичен.

ОПТИМИСТИЧНА ПРОГНОЗА

При този вариант залагаме ръст с 9.1% през първото тримесечие и 14.6% през второто тримесечие. Тези ръстове ще осигурят нарастване на СРЗ за последните 12 месеца с 15.3%, колкото беше нарастването през последната една година. При тези условия, размерът на МРЗ за 2024 г. ще достигне 1003 лв., който ще представлява 50% от СРЗ от 2006 лв. 

Важно е да се отбележи, че и при трите варианта на прогнозните разчети пряко се подчиняваме на приетите промени в КТ за прилагане на автоматичен механизъм за определяне на размера на МРЗ, който гарантира минималния праг. В тези прогнози не се отчитат останалите критерии, които ДАМРЗ препоръчва. Така например, не се отчитат промените в покупателната сила на МРЗ като следствие от засилени инфлационни процеси. Не се гарантира адекватността на МРЗ съобразно необходими разходи за издръжка на живота. Елиминира се прякото участие на социалните партньори, които ще имат косвена роля през КТД и влиянието му върху СРЗ. От тук следва, че ако тези недостатъци се преодолеят, следва че размерът на МРЗ да бъде по-висок и по този начин може да се гарантира подобряване на адекватността на МРЗ и постепенното й и неотклонно приближаване до “заплата за издръжка“ .

ПЕСИМИСТИЧНА ПРОГНОЗА

Анализът на тримесечните данни за СРЗ за периода 2015 – 2022 г., показват, че през първото тримесечие се наблюдава тенденция на задържане на темпа на СРЗ, дори и спад в някои от годините. За тази динамика влияят съвкупност от редица икономически показатели, като икономически растеж, инвестиции, бизнес среда, данъчно бреме, заетост и др. Така че прогнозата е сложна процедура, но за нашите цели условно елиминираме очакваната динамика на основните макроикономически индикатори за 2023 г., за които няма все още прогнозни разчети, а наличните не са достатъчно надеждни.

Песимистичната прогноза за размера на МРЗ от 2024 г. се основава на гореизложените данни. При условие, че се очаква държавният бюджет за 2023 г. да бъде приет през месец май, следва, че в бюджетния сектор заплатите ще бъдат замразени. При песимистичната прогноза се залага на спад с 0.5% на СРЗ за първото тримесечие на 2023г. и ръст на СРЗ от 1.6% за второто тримесечие.

При тези условия СРЗ за 12-те месеца ще достигне 1848 лв. При използването на приетия автоматичен механизъм като 50% от СРЗ, то размерът на МРЗ за 2024 г. би бил 924 лв. Този размер на МРЗ ще осигури ръст спрямо 2023 г. с 18.4%, ако размерът се запази 780 лв., без да има междинно увеличение от 850 лв. за което КНСБ настоява.

РЕАЛИСТИЧНА ПРОГНОЗА

При този вариант условно приемаме нарастване на СРЗ през първото и второто тримесечие със съответно 3.8% и 5.1%. Тези ръстове се основават на ръст на МРЗ от 1 януари и ефекта ѝ върху останалите заплати през следващото тримесечие. При тези условия очакванията са средната работна заплата за 12 месеца да достигне до 1906 лв, а размерът на МРЗ да е 953 лв. Това е ръст от 22% при запазен размер на МРЗ до края на 2023 г., а при промяна от средата на годината на 850 лв, е ръст от 12%.

Виж коментарите (0)

Още по темата (806):
27.09.2024 5,6 млрд. лева е дефицитът, с който официално сме приключили 2023 година – днес правителството одобри отчета
01.07.2024 От днес: Важни промени за пенсионерите, над 2 млн. души ще получават повече
11.04.2024 Икономист: Това е все едно да кажете "Да, имам за 10 дни пари, но после ще получа заплата"
09.04.2024 Варна се нарежда веднага след столицата по размер на средната заплата
25.03.2024 Над 4700 кандидат-пенсионери прибегнаха до тази стъпка през миналата година
22.03.2024 Разходите на НОИ за изплащане на болнични са се повишили
Още новини от Национални новини:
Каруца с дете, возещо се в Кресненското дефиле, разбуни социалнит...
Правната комисия прие промени в Закона за вероизповеданията
Асен Василев: Поемаме риск държавата да остане без бюджет до авгу...
"Съдебна реформа се прави от 30 години и всяка е по-лоша от следв...
Голям играч иска да купи "Лукойл Нефтохим Бургас" за 1 милиард до...
Земетресение бе регистрирано в България


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).