Минималната заплата е в основата на определяне размера на много обезщетения и затова е толкова важна

Автор: Десислава Томева
Коментари (0)
14:35 / 10.01.2025
791
Как минималната работна заплата може да служи като база за определяне на началните основни заплати в предприятието, на допълнителни трудови възнаграждения и социални придобивки.

Подобни правила за определяне на началните основни заплати в предприятието, на допълнителни трудови възнаграждения и социални придобивки, често се съдържат в колективни трудови договори и във вътрешни правила за работната заплата.

Също така правилата се използват също за целите на осигурителното право и социалното подпомагане. Например съгласно Кодекса за социално осигуряване, на задължително осигуряване за определени рискове подлежат лицата, които полагат труд без трудово правоотношение и получават месечно възнаграждение, равно или над една минимална работна заплата, след намаляването му с разходите за дейността, ако не са осигурени на друго основание през съответния месец.

Размерите на някои обезщетения от Държавното обществено осигуряване също могат да се обвържат с минималната работна заплата. Така например според закона дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване по принцип се изчислява в размер 80 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски за период от 18 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. Ако обаче в този период лицето не е било осигурено за общо заболяване и майчинство или е ползвало неплатен отпуск, който се зачита за трудов или служебен стаж, за база се взема среднодневната минимална работна заплата за страната за съответните дни, обяснява д-р Тодор Капитанов, експерт по трудово право и създател на платформата mywork.

Добре е да се обърне внимание и на съотношението между понятията "минимална работна заплата“ и "минимален осигурителен доход/праг“, доколкото между тях често се наблюдава смесване.

Минималните осигурителни прагове представляват законоустановени минимални размери на осигурителния доход, върху които се правят осигурителни вноски, в зависимост от основната икономическа дейност на работодателя и квалификационната група, в която се класифицира професията, упражнявана от осигуреното лице.

Размерите на минималния осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии се определят със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година.

Виж коментарите (0)

Още по темата (266):
14.01.2025 Йордан Цонев: Бъдещото управляващо мнозинство отхвърли предложението на "ДПС - Ново начало" за нулева ставка на ДДС за хляба и брашното
14.01.2025 Главният икономист на КНСБ: Държавата трябва да действа през разходите, а не през приходите
14.01.2025 "ДПС - ДПС": Проблемите на хората се решават с реални действия, а не с креслив популизъм
14.01.2025 Полицаите са напът да не бъдат толкова богати пенсионери – съкращават им обезщетението за пенсия
14.01.2025 В комисия: Депутатите удължиха компенсациите за тока за бизнеса, приеха и специалния закон до приемането на бюджета
14.01.2025 НОИ изненада с новина за пенсиите, някои хора взимат с 260 лева повече!
Още новини от Национални новини:
Новите правила за осиновяване се отлагат с две години
Андрей Ковачев: Трябва да се подготвим за по-добра отбрана и да о...
БДЖ пуска нов нощен влак до морето, минаващ през Пловдив и Карлов...
"ДПС - ДПС" ще подкрепи правителство на ГЕРБ-СДС, "БСП-Обединена ...
Главният икономист на КНСБ: Държавата трябва да действа през разх...
Жена се напи и рани мъжа си при семеен скандал


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).