Министърът на туризма д-р
Илин Димитров проведе редица двустранни срещи в рамките на Шестата глобална конференция за винен туризъм на Световната организация по туризъм към ООН в Алба, Италия, съобщиха от пресцентъра на
Министерството на туризма.
Министър Димитров проведе среща с домакина - министърът на туризма на Италианската република Масимо Караваля. В рамките на разговора беше дискутирана важността на туристическата индустрия за икономиките на двете страни. Италия е трети най-значим търговски партньор на България в ЕС и важна дестинация за входящ туризъм, посочи г-н Димитров. Той информира колегата си, че над 250 хиляди италианци са посетили България преди пандемията, а за първото полугодие на 2022 техният брой е близо 60 хиляди. Министър Димитров акцентира върху възможността двете страни да работят за укрепването на кадровото обезпечаване на сектора.
Студентите, заетите в туризма, академичните среди са сред най-добрите посланици на сектора, изтъкна министър Димитров. Трябва да се използва капацитетът на програми като Еразъм плюс в този аспект при съвместната работа в университетите и обмена на студенти, декларира той. Беше изразена готовност за създаване на работни групи и споделяне на опит между двете държави.
Министърът подчерта факта, че след Италия и Гърция, България е третата страна в Европа по брой културни и археологически артефакти и може да използва богатия опит на домакините при сътрудничеството между двете страни за развитие на културния туризъм у нас. Той изрази готовността на екипа на Министерството на туризма да работи с колегите си от Италия по общи проекти и инициативи в рамките на формати като ЕК, СОТ, ОИСР и др.
От своя страна министър Караваля посочи, че е важно двете държави да се промотират съвместно на далечните дестинации като САЩ, Япония, Южна Корея, Австралия и др., тъй като за тях ние представляваме Европа. Той изрази готовността на представителите на частните и държавните институции в сектора, например Италианският национален борд по туризъм, да си сътрудничат с българските си колеги. На срещата министър Караваля поиска подкрепата на България за кандидатурата на Италия да е домакин на Експо 2030.
По време на форума министър Димитров обсъди възможностите за по-активно сътрудничество в туризма и със сръбския си колега Татяна Матич, като акцентът бе поставен върху трансграничното сътрудничество. Двамата изразиха задоволство от отличното взаимодействие между София и Белград. Преди това българският заместник-министър проф. Мариела Модева, която е част от делегацията в конференцията, проведе официална среща със сръбския министър на търговията, туризма и телекомуникациите Татяна Матич.
Проф. Модева изтъкна, че е важно двете страни да продължат да работят под мотото “Балканите - сигурна дестинация за туризъм" и подчерта, че традиционно Сърбия трайно е в челната десетка на топ пазарите в туризма за България. И двете страни изразиха готовност да работят по съвместни трансгранични проекти в областта на туризма. Проф. Модева отправи покана към министър Матич и делегация от Сърбия да участват в 68-то заседание на Регионална комисия Европа на СОТ, което ще се проведе в България догодина. Беше подчертано доброто сътрудничество и значението на съвместните платформи на взаимодействие между страните като СОТ, организацията за Черноморско икономическо сътрудничество, Дунавската стратегия на ЕС и др.
Като благодатно поле на взаимодействие бяха посочени взаимните участия в изложения, панаири и други подобни прояви. Сръбската страна покани България да се включи към общи винени маршрути между Албания, Сърбия, Северна Македония, Черна гора и Румъния, като по този начин се даде възможност да се развиват различни съвместни трансгранични проекти. За Сърбия е важно да имат добри отношения със съседите си, подчерта Матич и заяви: “Нашите връзки са традиционно добри, имаме много общи интереси в сферата на туризма с България".
Друга ключова среща бе тази на министър Димитров с представителите на Гърция и заместник-министъра София Захараки.
Той я поздрави за забележителното възстановяване на туристическата индустрия на южната ни съседка след COVID пандемията. Изключително сме доволни да регистрираме над три пъти повече гръцки туристи в България през 2022 г. в сравнение с миналата, отбеляза министър Димитров. Той подчерта, че “България и Гърция не са истински конкуренти, тъй като нашите туристически продукти са много различни и специфични за всяка от страните. Има много, което бихме могли да научим един от друг", подчерта министър Димитров. И допълни, че можем да започнем да мислим за общ Балкански продукт, обща реклама и промотиране на общата ни Балканска дестинация. “Трябва да действаме като обединен фронт", заяви и София Захараки. Тя сподели успешни практики при пост-COVID възстановяването на местната индустрия в сектора, такива, свързани с рекламата, ролята на бизнеса и държавата и структурирането на дейностите във връзка с нея, използването на ваучери за туризъм и др.
Захараки сподели, че Гърция подготвя мащабни инфраструктурни проекти, за да се подобри трафикът през общата ни граница. С българския министър обмениха информация, обсъждайки потенциала на нови форми за туризъм и сътрудничество, като поклонническия и религиозен туризъм, който сериозно се развива в южната ни съседка или гастрономията и пътуванията в тази връзка. Двамата подчертаха, че културният туризъм е много важен и за двете страни, а София има сериозен потенциал да бъде част и от гурме картата, привличайки гости за кратки градски пътувания. София Захараки сподели добрите впечатления на много нейни сънародници, останали приятно изненадани от бързия прогрес и положителни промени, които са забелязали в българската столица.
В неформалната атмосфера на форума министър Димитров проведе срещи и с колегите си, които отговарят за туризма, в Португалия, Грузия и Сан Марино, както и с министъра на културата на Молдова. Част от тях се отзоваха на поканата на министър Димитров да посетят България за планираната в края на октомври конференция на тема дигитализацията в туризма.
Министър
Илин Димитров е в Алба по покана на генералния секретар на СОТ към ООН (UNWTO) Зураб Пололикашвили. "С него имаме чудесен диалог и обсъдихме създаването на учебен център с бранда на UNWTO ACADEMY. Имаме нужда от повишаване качеството на обслужването ни и това е част от пътя", коментира министър Димитров, който разговаря неформално с него.
Във връзка с темата на Шестата глобална конференция за винен туризъм в Алба министър
Илин Димитров даде специално интервю за италианската телевизия. По думите му България има древни традиции в производството на вино, но за мнозина остава изненада и затова има още много работа по промотирането на този вид туризъм у нас, за да заеме страната ни мястото, което й се полага.