Министър Станков: България ще си сътрудничи тясно с Унгария и Нидерландия за използването на геотермална енергия

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
19:22 / 25.02.2025
433
България ще си сътрудничи с Унгария и Нидерландия за използването на геотермална потенциал за енергийни цели. Това каза министърът на енергетиката Жечо Станков по време на дискусия, посветена на използването и перспективите за реализация на проекти за геотермална енергия.

Форумът, организиран съвместно от Министерството на енергетиката и посолството на Нидерландия у нас, бе част от програмата на конференцията Energy Summit 2025. 

"С промяната на законодателството вече е възможно да направим най-важната стъпка за привличане на инвеститори в използването на геотермална енергия в България и да развием този изключително перспективен енергиен сектор", заяви още той. 

Геотермалната енергия осигурява реална енергийна диверсификация и е сериозен фактор за сигурността на доставките, изтъкна министър Станков. По думите му това е един от енергийните източници, които имат потенциала да поддържат висока конкурентоспособност на българската икономика. По линия на Модернизационния фонд обсъждаме схема за проучвателни и експлоатационни дейности за използване на геотермална енергия, съобщи още министър Станков. Той изрази своята увереност, че набирането на конкретни проекти за финансиране може да започне в най-скоро време.

Нидерландия и Унгария са сред най-напредналите държави в Европа в използването на геотермалния потенциал за енергийни цели. България ще си сътрудничи тясно с тези държави, изучавайки техния опит и предизвикателствата по пътя към реализацията на успешни проекти в сектора. По темата България получава и техническа подкрепа от Световната банка.

В рамките на дискусията, в която се включиха водещи международни експерти, бяха представени проучвания за геотермалния потенциал у нас.

Пет проекта, реализирани в периода 2020-2024 г., с подкрепата на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство по програма "Енергийна

ефективност и възобновяема енергия“, управлявана от Министерството на енергетиката, на обща стойност 1.8 млн. евро дават убедителни резултати за осигуряване на чиста енергия, енергийна ефективност и подобрено качество на живот. С реализация на проектите в Бургас, Стрелча, Поморие, Велинград и Ямбол са инсталирани 1.19 MW геотермални мощности с годишно производство 1545.36 MWh геотермална енергия. Чрез тях въглеродните емисии се намаляват с 1823.24 тона/годишно.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Петър Кичашки: Без да има дипломация, няма да се стигне до решени...
Радан Кънев: Не е вярно, че Европа е бедна или че няма индустрия,...
Яне Янев: Цената на олиото е стабилна и не очаквам да има корекци...
Шофьорът на Асен Василев, който бе обвиненен за длъжностно престъ...
Делян Добрев: 10 години, след като сме член на еврозоната, ще мож...
Икономист: Можем да се надяваме на положителен отговор за еврозон...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).