"Дрогата в училище се разпространява с главоломни темпове, а всички си затваряме очите. Предполагам, че Холандия ни води все още", алармира министърът.
Той призова цялото общество към нулева толерантност към проблема с наркотиците. "Във всеки клас знаят кои са децата, които имат такъв проблем. А контролът е не занижен, той просто липсва", коментира още той.
Проф. Танев е категоричен, че са нужни нови мерки в тази посока, защото с класическите няма да се постигне резултат. Образователният министър разчита на новата специална работна група с участието на вътрешния министър Румяна Бъчварова, в която да се разработят конкретните мерки. Планира се да бъде подписано споразумение между МОН и МВР, като в него ще бъдат уточнени конкретните действия за превенция спрямо използването на наркотици.
Друга идея на просветното министерство е полицаи да влизат по-често в училищата, но не като пазители на реда, а като участници в учебния процес. Идеята е те да разговарят с учениците и да обсъждат с тях важни теми, свързани със сигурността. Идеята е децата да имат доверие на полицията и да се обръщат към нея, когато имат нужда.
"В момента при случаи на насилие децата дори не споделят за това с родителите, а само с учителите", коментира зам. образователният министър Ваня Кастрева.
Идеята е полицаите да посещават часовете на класа или извънкласни занимания след края на учебния ден. От просветното министерство плануват да изготвят и национален електронен регистър, в който да се вписват всички прояви на агресия в училищата.