Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Министърът на образованието: Над 18 000 педагогически специалисти ще се обучават в STEM среда
© МОН
Над 18 000 педагогически специалисти ще бъдат обучени за работа в STEM среда. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, който участва в откриването на ново STEM пространство в иновативното 134. СУ "Димчо Дебелянов“ – ОRT School.

Предвидено е обученията да се реализират по нов проект "Подобряване на качеството на общото образование чрез ефективно прилагане на компетентностен модел“, който се очаква да стартира през 2025 г.

Официални гости на събитието бяха министърът на туризма Евтим Милошев, посланикът на Израел в България Йоси Леви Сфари, заместник-министърът на образованието и науката д-р Емилия Лазарова и началникът на РУО-София-град д-р Ваня Кастрева.

Новооткритият обект в училището символично се присъединява към останалата STEАM среда в образователната институция, като по този начин се създава една своеобразна улица, на която учениците да изучават химия и роботика. Зоната наподобява антична градска среда, подходяща за многообразни дейности. Децата и младежите ще имат възможност да изграждат личностни умения и да усвояват ключови компетентности в областта на природните науки.

Според министър Цоков освен усилията за подобряване на материалната и техническата база на училищата, следва да се подобряват и уменията на учителите и учениците за по-ефективното й използване. "STEM пространството, колкото и идеално да е то, не може само да подготви децата за живота. Важно е как ще се използват новите придобивки“, отбеляза проф. Цоков. Затова по думите му е необходимо да има допълнителна квалификация и обучения за учителите, които ще подготвят и вдъхновяват децата.

Министър Цоков поздрави директора на училището Весела Палдъмова-Ковачева за въвеждането на иновации в образователния процес и различни подходи за по-интегрално преподаване и обучение. "Във все повече български училища се случва това – засягане на глобалните теми чрез търсене на междупредметни връзки, което позволява на децата да видят голямата картина – да придобият цялостна представа и по-успешно да формират умения за живота“, обясни той. Според него тази промяна вече се случва в много институции, а целта на МОН е тя да се разгърне в цялата образователна система. В тази връзка министърът припомни, че България и Румъния стартираха съвместен проект, с който да се постигне напредък в реформите на учебните програми в двете страни.

В новото пространство на 134. СУ "Димчо Дебелянов“ са инвестирани близо 78 хил. лева от Плана за възстановяване и устойчивост. България е единствената държава, която е договорила средства за създаването на образователна STEM среда във всички образователни институции. С финансиране по Плана се изграждат над 2200 STEM центъра в училища и центрове за подкрепа за личностно развитие. Ще бъде изграден и Национален STEM център в София Тех Парк, както и три регионални звена в страната.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Бюджет 2025
Риск от чума по дребните преживни животни
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
България и Войната в Украйна
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: