Министърът бе категоричен: "Човек, когато е сгрешил, трябва сам да си понесе отговорността, ако някъде има проблем, някой е проявил небрежност - той трябва да понесе отговорността, не да се каже - ето сега лекарите поемат отговорността, защото има грешка".
Пред делегатите на събора Д-р Стефан Константинов се обяви и за съкращаване сред служителите в болничната администрация.
Идеята в болниците да се назначат "медицински информатори", които да събират анонимни сигнали срещу лекари, срещна силна съпротива от страна на министерството на здравеопазването. Според здравният министър "не трябва доносничеството в тази държава да се поощрява. Стига толкова агенти, информатори и т.н. 20 години се чистим от тях по линия на Държавна сигурност. Сега ако някой си мисли, че може да въведе такова нещо в болниците - това не е нормално".
От своя страна Председателят на "Етичната комисия" към БЛС проф. д-р Милан Милановобясни, че "медицинските информатори" ще бъдат служители с необходимото образование и основната им задача ще бъде да преглеждат всички жалби и оплаквания и да определят: "да, тук имаме медицинска, лекарска грешка, а тук нямаме". Каже ли се Нямаме, досъдебното производство се спира. Окрупняването на лекарските етични комисии не на регионален принцип, както е досега, а окрупняването на малко по-големи региони също бе обсъдено. След създаването на лекарските комисии ще се избегне субективния фактор при преценка за вината на всеки лекар или медицински екип, потвърди и здравният министър Стефан Константинов.