Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Мирела Димитрова, психолог: Случаите на насилие не са зачестили, а им се дава по-голяма гласност
Автор: Екип Varna24.bg 11:32 / 04.11.2022Коментари (0)978
©
Хормоните на тийнейджърите бушуват и е нормално те да имат нужда да се покажат и докажат. Просто начинът при момчетата и момичетата е различен. Това каза в предаването "Добро утро, България“ на Радио "Фокус“ психологът и експерт към Центъра за безопасен интернет Мирела Димитрова.

"В стремежа си да намерят своята идентичност момичетата са склонни да копират определено поведение и дори външен вид на известни личности. Момчетата от друга страна показват надмощие чрез физическа сила. Тази възраст се характеризира и с опита за прескачане на обществените норми и закони. Пример за това са кражбите, сбиванията и вандализмът“, посочи психологът.

Не мога да се съглася, че случаите на насилие зачестяват, категорична е Димитрова. "Винаги е имало такива, без значение дали са в училище или на улицата. Просто не са придобивали такава гласност. Платформите в момента спомагат такива видеа да достигат до повече хора, въпреки че е незаконно“.

Никой не се ражда агресивен, заяви Димитрова. "Агресията сама по себе си може да е начин за справяне. Ако на детето от малко не му се показват други такива начин, като например комуникацията. Също може да е копирано поведението. Ако едно малко дете е малтретирано вкъщи от родителите си, без значение вербално или физически, то копира това поведение извън дома.“

Тези клипчета на агресия се публикуват, за да може публикацията да събере гледания и публикуващият да получи популярност, обясни психоложката. "Ставаме свидетели на един омагьосан кръг – хората търсят тъжната новина – тази, в която се говори за злоупотреба, за трагедия. И пропускаме хубавите новини. Забелязвайки това, медиите започват да публикуват такива новини, които се търсят. И тогава как очакваме децата да се стремят да публикуват нещо различно, да се стремят да създават съдържание, което да е позитивно. Информацията, до която достигат подрастващите, им влияе те да създават самите такава информация“.

Онлайн тормозът се случва в интернет пространството и достига до повече хора, отколкото училищният тормоз, допълни Димитрова. "При нас достигат доста сигнали за онлайн тормоз със заплахи, имейли. Различни са формите на онлайн тормоз“.

За справяне с тормоза като цяло – онлайн или в училище, според мен хората не трябва да имат търпимост, категорична е Димитрова. "Нека се замислим ние възрастните колко често докладваме съдържание, което не ни харесва, или съдържание, в което има насилие. За да научим децата да не са толерантни към такъв вид поведение, самите ние трябва да започнем да не сме окей с такъв тип поведение“.

Габриела ГАНЕВА








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Папа Франциск почина
Метро 2021
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Григор Димитров в турнири през 2025-а година
Великден 2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Ако днес имаше местни избори във Варна?
Аз съм гласувал/а за кмета и отново бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета, но бих го подкрепил/а
Аз съм гласувал/а за кмета, но вече не бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета и отново не бих го подкрепил/а

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: