Митрофанова: Българските политици пренаписаха историята с признаванетo на Гладомора за геноцид
Със 134 гласа "за", 26 - "против" и без "въздържал се" българският парламент обяви Гладомора в Украйна за геноцид
Признаването на депутатите от Народното събрание на България на масовия глад в периода между 1932 и 1933 г. за "геноцид на украинския народ" е съзнателно изкривяване на историческите факти, заяви руската посланичка в София Елеонора Митрофанова, предаде ТАСС.
"Решението за признаването на Гладомора за геноцид, насочен срещу украинците и организиран на тяхна територия, вероятно е написано под диктовката на съвременна Украйна. Обидно е, че за пореден път българските политици решиха да пренаписват историята. Масовият глад в началото на 30-те години е обхванал няколко региона на СССР - и Украйна, и Беларус, и Западен Сибир, и Казахстан и други територии. По различни оценки от глад са загинали до осем милиона жители на страната от различни националности", подчерта руската посланичка.
С решението се обявява също всяка последна събота на месец ноември за Ден за почит и памет за жертвите на Гладомора в Украйна.
Гладоморът (на украински: Голодомòр, [ɦɔɫɔdɔˈmɔr]) е масов глад в Съветска Украйна през 1932 – 1933 г.
Смятан е за една от най-тежките национални катастрофи в украинската история, като жертвите по различни оценки са няколко милиона души. Гладът е предизвикан от политиката на съветското правителство начело с Йосиф Сталин.
Гладомор – специален възпоменателен пощенски печат 22 ноември 2008, Луганск
Гладът през 1932 – 1933 засяга не само Украйна, но и други области в Съветския съюз, но терминът Гладомор се използва специално за областите, населени с етнически украинци, където гладът е най-силен. Той понякога е наричан Украински геноцид или Украински холокост, което предполага, че е умишлено организиран от властите, за да засегне украинската нация. От глад през този период са загинали над 8 милиона души, от които най-много - близо 4 милиона - в Украйна, 2 милиона - в Казахстан и Киргизстан и около 2,5 милиона в Русия.