Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Младите семейства с привилегия в цената при закупуване на жилище?
Автор: Екип Varna24.bg 11:41 / 12.10.2023Коментари (0)971
© Plovdiv24.bg
Да се осигурят жилища на достъпни цени за младите хора в страните членки на ЕС, призова Европейската комисия, след като прие набор от инструменти на политиките, с които разполагат държавите членки за управление на демографските промени.

Тези инструменти могат да бъдат ефективно съчетани с национални и регионални политики, за да се даде възможност и подкрепа на всички да извлекат максимални ползи и да намерят ефикасни решения на предизвикателствата на демографските промени.

Наборът от демографски инструменти се основава на опита от целия ЕС и определя всеобхватен подход към демографските промени, структуриран около четири стълба:      

 

1) подкрепа за родителите чрез по-доброто съвместяване на семейните стремежи и платения труд, по-специално чрез осигуряване на достъп до качествени грижи за децата и добър баланс между професионалния и личния живот;

 

2) подкрепа и предоставяне на възможности на по-младите поколения да процъфтяват, да развиват уменията си, да разполагат с улеснен достъп до пазара на труда и до жилища на достъпни цени;

3) овластяване на по-възрастните поколения и поддържане на тяхното благосъстояние чрез реформи, съчетани с подходящи политики на пазара на труда и на работното място;

 

4) когато е необходимо, преодоляване на недостига на работна ръка чрез управлявана законна миграция, при пълно взаимно допълване с оптималното използване на талантите от ЕС.

 

В набора от инструменти се признава необходимостта да се вземе предвид териториалното измерение на демографските промени, по-специално в регионите, които се сблъскват с феномена на намаляване на населението и значителна изходяща мобилност на младите работници ("изтичане на мозъци“).

Въпросните инструменти могат да спомогнат за стимулиране, прецизиране и по-добро координиране на политиките на равнището на ЕС и на национално равнище. Комисията призовава държавите членки да разработят и приложат интегрирани политики за справяне с демографските промени и да включат демографските проблеми във всички области на политиките.

 

Политиките на държавите членки следва да се основават на местните реалности, тъй като демографските предизвикателства се различават в отделните държави членки и региони. Равенството между половете, недискриминацията и справедливостта между поколенията трябва да бъдат в основата на избора на политики.

Цифровите технологии могат да повишат конкурентното предимство на Европа и да спомогнат за компенсиране на последиците от демографските промени. Създателите на политики следва да насърчават активното участие на гражданите в тези усилия и да включват всички участници — социалните партньори, организациите на гражданското общество и други.

В допълнение към регулаторните инструменти и рамките на политиката, на равнището на ЕС са налични редица инструменти за финансиране в подкрепа на държавите членки, като например Механизмът за възстановяване и устойчивост и Европейският социален фонд+ (ЕСФ+).

 

Според проучване "Евробарометър“, цитирано от pariteni.bg относно демографията, 70% от европейците са съгласни, че демографските тенденции излагат на риск дългосрочно икономическия просперитет и конкурентоспособността на ЕС. Смята се, че най-неотложните демографски предизвикателства са застаряването на населението (42 %), както и намаляването на населението в трудоспособна възраст и недостигът на работна ръка (40 %).

През следващите години, при липсата на съгласувани и решителни действия по тези въпроси, населението на ЕС може да продължи да намалява и застарява, което оказва отрицателно въздействие върху икономиката, обществото и дългосрочната конкурентоспособност на ЕС. Ако тези тенденции са трайни, те могат да изострят недостига на работна ръка и да увеличат натиска върху държавните бюджети, като същевременно окажат силно въздействие върху инвестициите и производителността.

 

Някои държави членки и региони понастоящем са засегнати в по-голяма степен от други: демографските промени засягат и социалното, териториалното и междупоколенческото сближаване на нашите демократични общества, като потенциално влошават съществуващите социално-икономически разломи в ущърб на всички.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Риск от чума по дребните преживни животни
Отношенията София-Скопие
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: