Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Мнозинството в парламента е срещу вота на недоверие, гласуването ще бъде в ранния следобед утре, а ПП-ДБ няма да участва
Автор: Самуил Иванов 13:57 / 02.04.2025Коментари (0)456
© Булфото
Депутатите дебатираха над пет часа по вота на недоверие срещу правителството на Росен Желязков. Мотивите зад неговото внасяне са свързани с провала на кабинета във  външната политика. 

Костадин Костадинов представи мотивите на вносителите. Пред пленарната зала той заяви, че от "Възраждане" настояват за "незабавната оставка на правителството и връщане към външна политика, основана на националния интерес, суверенитет, стремеж към благоденствие на българите и подкрепата към всяка мирна инициатива в международен план".

Костадинов определи като скандална пасивността на правителството при смъртта на българския служител на ООН капитан Марин Маринов в Ивицата Газа. Той бе критичен и към политиката на България в подкрепа на санкциите срещу Русия. 

Тома Биков от ГЕРБ-СДС заяви, че вотът на недоверие има своята логика: "За" вота са се подписали три формации, които по принцип по между си имат конфликти и различия, но въпреки това са събрали подписите. Извън официалните мотиви те често в тази зала те заявяват своята позиция "против" еврозоната, а според мен и "против" членството на България в Европейския съюз. Този дебат има основание, защото европейският консенсус, който бе оформен през 90-те години, през последните години вече не консенсус. В българското общество има групи хора, които не просто имат недоволства от определени политики на ЕС, а са против членството на България в ЕС". 

Той разкритикува ПП-ДБ за решението им да напуснат пленарната зала. Тома Бикова ги призова да се върнат и да защитят позицията защо България трябва да бъде част от европейското семейство. 

"Европейската перспектива на България е факт заради българското усилие, а не заради западното. България се стреми към Европа. Присъединяването на България към други цивилизационни пространства е усилия на другите цивилизационни пространства, не на България", заяви Биков. 

Радостин Василев заяви, че МЕЧ е подкрепила вота на недоверие, но е зад европейския път на страната, както и членството в НАТО, но при отстояване на националния интерес. 

"Външната политика трябва да създава пространство за сигурност около България, а това правителство продължава политика на сглобка на две служебни правителства на ГЕРБ на политика на напрежение", заяви лидерът на МЕЧ.

По думите му страната ни заема грешната страна, като посочи за пример подкрепата на страната ни за Украйна. Той посочи, че външнополитическа цел не може да бъде членството на страната ни в еврозоната. 

Радостин Василев определи реакцията на българския външен министър по казуса със загиналия в Газа българин като "позорно". 

Ангел Георгиев заяви, че кабинетът не защитава българите в Украйна, Молдова и Македония. По думите му страната ни позволява "всякакви антибългарски сили да се саморазправя с тях". 

"Това правителство води България към тотален дипломатически крах", заяви той. 

Станислав Анастасов от "ДПС-Ново начало" заяви, че този вот на недоверие е "поредно изпълнение" на "Възраждане". Той обвини вносителите, че злоупотребяват с личната трагедия на семейството на загиналия в Газа българин.

"Предлагам ви вие да не говорите за провал на българската външна политика, защото външната политиак на България е едно от малкото неща, които са консистентни. Предлагам ви да говорите за вашия провал да отклоните българската външна политика от ясния ѝ курс", заяви той. 

Лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов, които са едно от вносителите на вота на недоверие, заяви, че страната не може да води външна политика, когато няма армия. Той каза, че ако начело на страната са хора, заплашени от затвор, то няма как да има очавквания, че те ще взимат правилните за страната решения.

"Демокрация, права и свободи" заявиха, че ще подкрепят правителството по вота на недоверие.

Габриел Вълков от "БСП-Обединена левица" заяви, че мнозинството от българските граждани подкрепят членството на България в Европейския съюз. Той посочи, че именно в  Европа се намират най-богатите и социални държави. 

"БСП е партията, вкарала България в Европейския съюз. БСП е партията, подписала договора за строителство на АЕЦ "Белене", за да има евтина елктроенергия за българските граждани. БСП е подписала Южен поток, за да има евтин газ за българските домакинства и електроцентрали. Това е една малка час тот майсторството на балансираната външна политика, за които ние говорим", заяви той. 

Искра Михайлова заяви, че докато правителството работи в интерес на българските граждани, "ДПС-Ново начало" ще му осигурява своята подкрепа. 

"Това правителство дотук следва приоритетите на нашата политическа сила, а те са свързани с активно и ефективно участие на България в Европейския съюз и нашите партньори в НАТО. Докато нашето правителство следва тази линия, ние ще го подкрепяме", заяви тя. 

По думите ѝ вотът на недоверие е опит за търсене на други възможности страната ни да се отклони от евроатлантическия ѝ път. 

Председателят на Комисията по външна политика Йорданка Фандъкова от ГЕРБ-СДС заяви, че правителството и водената от него външна политика е изключително последователна и активна. 

"Приемам този вот на недоверие като пореден опит за политическа дестабилизация. Това не само подценява сложността и критичността на сегашния момент във външнополитическия план, но подценява и отрича реалните усилия на правителството, като надежден и предвидим партньор след четири години политическа нестабилност", каза тя. 

Народният представител определи мотивите зад вота на недоверие като "внушения".

Асен Василев от ПП-ДБ заяви, че "българският национален интерес е България да бъде в еврозоната и Европейския съюз".

Кирил Петков заяви, че ПП-ДБ са "за" Европа, но "против" корупцията: "Не може да сме "за" Европа, но да си затваряме очите за корупцията, защото да си част от европейското семейството означава да се бориш с корупцията. Не може да се бориш с корупцията, но да гледаш към най-бедния икономически клуб".   

"Ще инициираме вот на недоверие, след като датата за еврозоната е сложена и определена. Очакваме това да се случи през юни", каза още Петков. 

Тома Биков взе дуплика и попита с кого ще управлява ПП-ДБ, ако свали настоящия кабинет. По думите му грешка е, че първата втората политическа сила дава заявка, че ще свали доверието от кабинета след излизането на конвергентния доклад в еврозоната. 

Тошко Йорданов заяви, че в момента в България няма вмешателство във външната политика: "Не съм забелязал България да е в коалциията на желаещите да изпраща войски в Украйна, което е доказателство, че това правителство не подскача по летвата, която му налагаха преди". 

"Външната политика и Европейския съюз при "Възраждане" е политическа шизофрения, защото, от една страна, те са чели декларация за излизане на България от Европейския съюз, същевременно участваха в изборите за Европейския парламент", каза той от парламентарната трибуна.

Йордан Цонев също подчерта, че всички правителства от 1997 година защитават европейската геополитическа ориентация на България. Той категорично заяви, че "ДПС-Ново начало" няма да подкрепи не само този вот на недоверие, но и всеки друг, който поставя под съмнение външната политика на страната. 

Малко по-късно в дебатите Надежда Йорданова заяви, че ПП-ДБ няма да участва в гласуването при вота на недоверие.

Вотът на недоверие ще се проведе утре в 13:45 часа. 

След закриването на дебатите външният министър Георг Георгиев заяви, че обсъжданията са се отместили от външнополитическите въпроси към вътрешнополитическите теми. Той се обърна към опозицията с призив да не се накърнява авторитета на българската администрация и ги предупреди, че ако те поемат управлението, ще трябва да работят със същите тези държавни служители, които по думите му биват заклеймявани.



Още по темата: общо новини по темата: 417
03.04.2025 »
03.04.2025 »
03.04.2025 »
03.04.2025 »
03.04.2025 »
03.04.2025 »
предишна страница [ 1/70 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Проблеми с боклука във Варна
ТИР уби 12-годишно момиче край Плевен
51-ото Народно събрание
Вторият мандат на Доналд Тръмп
Мазут изплува на варненски плаж
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Ако днес имаше местни избори във Варна?
Аз съм гласувал/а за кмета и отново бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета, но бих го подкрепил/а
Аз съм гласувал/а за кмета, но вече не бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета и отново не бих го подкрепил/а

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: