Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Мобилният интернет в България е с близо 180% по-бърз от този на съседите
Автор: Екип Varna24.bg 09:09 / 24.09.2023Коментари (1)1034
© Sofia24.bg
5-ият годишен индекс за цифрово качество на живот (DQL) на Surfshark нарежда България на 40-то място в света, падайки с десет позиции спрямо миналата година. От 5-те стълба на индекса, България се представя най-добре в областта на електронната сигурност, заемайки 22-ро място, докато е изправена пред предизвикателства в качеството на интернет, класирайки се на 89-то място. Страната е на 36-то място по достъпност на интернет, на 55-то място по електронно правителство и на 75-о място по електронна инфраструктура. В общия индекс България изостава от Румъния (14-та), но изпреварва Сърбия (50-та). Като цяло европейските страни са водещи в света по дигитално качество на живот, като България е на 29-то място в региона.

"В много нации "цифровото качество на живот“ се е сляло с по-широката концепция за цялостно "качество на живот“. Няма друг начин да го разгледаме сега, когато толкова много ежедневни дейности, включително работа, образование и свободно време, се извършват онлайн. Ето защо е изключително важно да се определят областите, в които дигиталното качество на живот на нацията процъфтява и където е необходимо внимание, което е точната цел на индекса DQL“, казва Габриеле Ракаите-Красауске, говорител на Surfshark.

Качеството на интернет в България е с 16% по-ниско от средното за света.

Фиксираният интернет е средно 114 Mbps в България. За да поставим това в перспектива, най-бързият фиксиран интернет в света – този в Сингапур – е 300 Mbps. Междувременно най-бавният фиксиран интернет в света – този в Йемен – е 11 Mbps.

Мобилният интернет е средно 215 Mbps. Най-бързият мобилен интернет – този на ОАЕ – е 310 Mbps, докато най-бавният мобилен интернет в света – този на Венецуела – е 10 Mbps.

В сравнение с Румъния мобилният интернет в България е със 178% по-бърз, докато фиксираният широколентов достъп е с 56% по-бавен. От миналата година скоростта на мобилния интернет в България се е подобрила с 41%, докато скоростта на фиксирания широколентов интернет е нараснала с 28%.

Интернетът е достъпен в България в сравнение с други страни.

Българите трябва да работят 1 час и 31 минути на месец, за да си позволят фиксиран широколентов интернет. Въпреки че това е по-малко от средното, то е 5 пъти повече, отколкото в Румъния, която има най-достъпния фиксиран интернет в света (румънците трябва да работят 18 минути на месец, за да си го позволят).

Българите трябва да работят 55 минути 53 секунди на месец, за да си позволят мобилен интернет. Това е 3 пъти повече, отколкото в Люксембург, който има най-достъпния мобилен интернет в света (люксембургчани трябва да работят 16 минути на месец, за да си го позволят).

България е 22-ра в света по електронна сигурност — с 3 позиции по-надолу от миналата година.

Стълбът за електронна сигурност измерва доколко една страна е подготвена да се противопостави на киберпрестъпленията, както и колко напреднали са законите за защита на данните на страната. България изостава от Румъния, която е на 6-то място, но изпреварва Сърбия (38-мо) в стълба на електронната сигурност. България е готова да се бори с киберпрестъпността, а тъй като е член на ЕС и подлежи на GDPR, страната има отлични закони за защита на данните.

България е на 75-о място по е-инфраструктура и на 55-о по е-правителство.

Усъвършенстваната електронна инфраструктура улеснява хората да използват интернет за различни ежедневни дейности, като работа, учене, пазаруване и т.н. Този стълб оценява колко високо е проникването на интернет в дадена страна, както и нейната мрежова готовност (готовност за да се възползват от информационните и комуникационните технологии). Интернет проникването в България е умерено (70% — 89-то място в света), а страната е на 49-то място по готовност на мрежата.

Стълбът на електронното правителство показва колко напреднали са дигиталните услуги на правителството и нивото на готовност за изкуствен интелект (AI), което страната демонстрира. Електронното правителство на България е над средното за света.

В световен мащаб интернет е по-достъпен от миналата година.

Фиксираният интернет е с 11% по-достъпен от миналата година - средно хората трябва да работят 42 минути по-малко на месец, за да си го позволят. Мобилният интернет е с 26% по-достъпен от миналата година - хората трябва да работят 41 минути по-малко, за да си го позволят, пише pdriteni.bg.








Зареждане! Моля, изчакайте ...
Aнонимен
на 24.09.2023 г.
+1
 
 
Това да, това е така. И не само на съседите.
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Октомври 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Влизането на България в Шенген
Парламентарни избори октомври 2024 г.
Зима 2024/2025 г.
Протестиращи нападнаха директора на Народния театър
Грипна епидемия обхвана страната
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Варненци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Статистика: