Причината да се поддържа на склад тази ваксина против хепатит е свързана с евентуални възможности от миграционен и друг натиск. Ваксината има срок на годност през следващите три години и при кризисна ситуация, може да се използва тази ваксина.
"Става дума за ваксина, която Световната здравна организация официално работи и купува, както и УНИЦЕФ. Това не е ваксина, която може и ще бъде част от задължителния имунизационен календар. Ние имаме явила се фирма на търг, която е спечелила поръчка. Ние имаме всички нужни количества спрямо одобрените разрешителни за противохепатитната защита", увери Москов.
Министърът е пуснал писмо до Арфарм, за да сезира тяхната етична комисия по този проблем.
"Не може поради накърнени икономически интереси, да се всява паника в населението. Това е против етичния кодекс на всяка една фармацевтична компания", коментира Москов.
Относно данъка за вредните храни, Москов даде пример за налагане на данък за четири вида храни има в Унгария. Ние приемаме изцяло матрицата на унгарския модел като доказано работещ модел.
"СЗО е направила мониторинг на ефекта от този данък и резултатите показват средно 27% намаляване на потреблението на храни, в които има определени вещества над нормата, която ги включва в рамките на този данък. Освен това Унгария през годините е разширявала обхвата на този данък и е увеличавала ставките, където не е имало достатъчно голям ефект", добави той.
"Има много здрава философия в това. Ако аз като родител съм информиран, че това е по-скъпо и има по-евтин заместител, който е по-хранителен и по-малко вреден, но избирам по-скъпото и вредното, тогава аз заплащам за това държавата да може да финансира спортните зали в училищата, различен режим на хранене в училищата и да може да прави масивна, качествена и ефективна превенция на разни заболявания", коментира още здравният министър.