Може да гласуваме докато сме на море. Вижте как
В страната има възможност по Закон за гражданската регистрация гражданите да се регистрират на така наречените временни настоящи адреси, като изискването е на всеки 30 дни, ако се сменя адреса, на който пребивава гражданинът, ако е на повече от 30 дни на друго място, тогава да заяви промяна на настоящ адрес.
Така зам.-председателят и говорител на ЦИК Росица Матева коментира пред БНТ темата за гласуването на 11 юли България на хора, които не се намират в местата, където живеят, а са на почивка.
По думите й има такава възможност за регистрация на настоящ адрес, и в хотели, и в мотели, в други почивни места.
"В тази връзка ние изпратихме запитване до регионалния министър, тъй като 14 дни преди изборния ден, гражданите могат да заявят гласуване по настоящ адрес. Все още има достатъчно време тези избиратели, които са си запазили почивка на датата за деня на изборите, да заявят регистрация на временен настоящ адрес в мястото, в което ще почиват - в хотела или в почивната станция", каза тя.
Матева подчерта, че има процедури, които трябва да се спазват, и е хубаво регионалният министър да каже какви документи трябва да се представят евентуално от хотелите и от от почивните домове, какви данни трябва да бъдат подадени от лицата, които ще пребивават по време на изборите в тези места, за да могат да подадат съответно заявление за гласуване по настоящ адрес.
"Времето ни е много малко. Още с встъпването ни в длъжност започнаха да изтичат срокове. Имаме нужда от повече техническа помощ за изработване на документацията, трябва ни съдействие и за изработването на софтуера за машините за гласуване в чужбина, както и за разяснителната кампания", призна зам.-председателят на ЦИК.
Матева увери, че ще се предвидят всички възможни варианти за проверки, за да не се допуска гаф, като този във Велико Търново, където беше въведена сгрешена листа.
"Хартиени бюлетини ще се използват в секциите, в които възникне технически проблем с машините", посочи тя.
"Актуализирането на избирателните списъци е дълъг процес, който нямам как да се случи преди избори. ЦИК не е обсъждала този проблем. Има случаи, при които български граждани без лични документи или нямат адресна регистрация, са отписани от избирателните списъци. Когато се подаде заявление от български гражданин, че ще гласува в чужбина, той се заличава от избирателните списъци. Ако в деня на изборите реши да гласува в страната, той се добавя", обясни говорителят на ЦИК.
На въпрос дали граждани с изтекли лични карти, ще могат да гласуват, Матева заяви: "Ще могат да гласуват гражданите с изтекли документи след 13 март и ако изборите са в епидемична обстановка.