До пролетта на 2013 г. той дори не е подозирал за натрупания дълг. Човекът има наследствена къща на ул. "Петър Дилов" 19 в село Оходен. Майка му починала през 1998 г., а две години по-късно той се поболял и оттогава не е стъпвал в имота. Знае от съседи, че домът му рухва.
През март 2013 г. негов комшия му донесъл фактура от ЧЕЗ, хвърлена под портата за задължения от над 300 лв. От нея станало ясно, че сметката е натрупана за достъп до трифазен ток, който навремето ползвал в стопанската постройка. Тогава Младенов написал молба, че се отказва от тази "екстра", защото просто не му е нужна.
Друг комшия обаче отново му донесъл фактура, от която захарта на болния от диабет мъж скочила на 22 единици. В нея ясно пише, че потреблението е нула, но дължи 339 лв. неустойки и 9.20 лв. текущи разходи.
"Няма откъде да ги взема тези пари. Инвалидната ми пенсия от 200 лв. отива само за лекарства", вдига безпомощно ръце длъжникът.
И показва решение от ТЕЛК за 100 процента нетрудоспособност, в което са описани около десетина болести.
От ЧЕЗ обаче са категорични, че няма как да срежат жиците за трифазния ток, без въпросният абонат да си плати за това, че от 15 години не е ползвал услугата.
"Цената за достъп е дължима и в случаите, когато захранването е преустановено, но партидата не е закрита. Докато капацитетът на мрежата е резервиран за даден обект, то и разходите, които предизвиква за поддръжка на мрежата, следва да се заплащат.
Потребителят заплаща използваната електрическа енергия в деня на прекратяването на електроснабдяването, с което договорните отношения са прекратени", се казва в отговора на компанията, подписан от Таня Кирилова от дирекцията за обслужване на клиенти.
Още по темата (341): | |