Мъжкото хоро в Калофер се изви въпреки забраните
Силата на хорото познават добре в подбалканското градче Калофер, където от години хванати за ръце мъже влизат във водите на Тунджа за здраве.
Десетки мъже нагазиха във водите за традиционния ритуал по спасяването на кръста и за да изиграят мъжкото хоро на Богоявление. Заради пандемията нямаше официална организация, но много хора се събраха, за да спазят традицията.
Органите на реда опитаха да спрат хорото, но то все пак се случи. Калоферци пяха народни песни и танцуваха в ледените води въпреки мерките. Кметът на Калофер не влезе в реката, за да не дава пример.
Беше направен богоявленският ритуал - най-напред беше осветена иконата Свето кръщение Господне, а след това с водосвет свещеникът хвърли кръста във водите на реката, предаде БНТ.
По традиция кръстът беше подаден в ръцете на дете, което е в хорото заедно с баща си. То го върна в ръцете на свещеника, който отслужи ритуала и така кръстът беше "спасен".
"Усещането на този ден е божествено. В река Йордан на този ден е кръстен Христос. От радост се разплаках. Цяла седмица защитавах кмета във Facebook и се изразходих психически. Изкарах Ковид на крака. България 500 г. да е пазила традициите си и много ме боли. Историята трябва да се помни. Здраве и късмет на всички", заяви друг мъж, който се включи в традицията.
"Ако ще и чума да има, хоро ще има", заяви пък друг участник от хорото.
Днес калоферци имат двоен празник - освен Богоявление, те празнуват и 173 години от рождението на Христо Ботев. По-късно ще има и военен ритуал, който ще почете паметта на Ботев.