НАП събра сериозна сума просрочени задължения

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
15:13 / 23.05.2024
1408
За първите 4 месеца на 2024 г. Националната агенция за приходите събра над 1,5 млрд. лв. просрочени задължения от данъци и задължителни осигурителни вноски. Това е с 11 % повече в сравнение със същия период на 2023 г. 

Само за две седмици през май, в НАП са платени близо 20 млн. лв. стари дългове, вследствие на промените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. От 03.05.2024 г., преди да извършат разпоредителни сделки с недвижими имоти или моторни превозни средства, съответно преди вписване на ипотека или особен залог върху търговско предприятие, включващо и недвижим имот, нотариусите, съдиите по вписванията или длъжностни лица в Агенция по вписванията трябва да правят справка в НАП за наличие или липса на непогасени, подлежащи на принудително събиране публични задължения на прехвърлител, учредител на вещни права, ипотекарен длъжник или залогодател. Проверката в приходната агенция е изцяло онлайн, като от началото на май до момента са направени над 70 000 справки за близо 50 000 лица. Досега, преди промените в ДОПК, наличието или липсата на задължения се декларираше писмено от продавачите на недвижими имоти или моторни превозни средства, ипотекиращите имущество лица и залогодателите. 

От НАП отчитат и ръст на платените през 2023 г. просрочени задължения. Над 5,1 млрд. лв. данъци и осигурителни вноски са събрани през изминалата година в резултат на усилията на публичните изпълнители, служителите в Кол центъра и органите по приходите в НАП. Това е с близо 82 млн. лв. повече в сравнение с 2022 г. 

По-високата събираемост се дължи и на ранното уведомяване на гражданите и фирмите, които са пропуснали да платят в пълен размер публичните си дългове, проактивната комуникация и партньорския подход, прилаган от НАП. 

От приходната агенция препоръчват на гражданите и фирмите да ползват е-услугите на НАП с ПИК или КЕП, за да проверят дали имат задължения и какъв е  актуалният им размер, както и своевременно да ги заплащат. В случаите на образувано изпълнително производство, клиентите, които изпитват финансови затруднения, могат да се обърнат към компетентния публичен изпълнител, за да обсъдят подходящи мерки за обезпечаване и заплащане на просрочените задължения.

"Отчитаме по-висока събираемост на просрочените задължения както тази година, така и през 2023 г. Това ни дава увереност, че активните мерки, които прилагаме спрямо данъкоплатците, са ефективни. В резултат на партньорския подход на НАП спрямо физическите лица и фирмите, се наблюдава трайна положителна промяна в тяхното поведение. Все по-голяма част от тях погасяват своите задължения още в рамките на годината, в която те са възникнали, за което им благодарим“, каза Боряна Жилова, заместник изпълнителен директор на НАП.    

Подробна информация за начините за плащане на задължения, събирани от НАП, е публикувана на сайта на приходната агенция в рубриката "Плащане и възстановяване“.

Виж коментарите (0)

Още по темата (759):
23.12.2024 НОИ обяви кога започва изплащането на обезщетенията за майчинство
23.12.2024 Още 38 милиона лева за изтребители F-16
18.12.2024 Учени от БАН остават без заплати заради пренасочени пари към ДФЗ?
18.12.2024 Одобряват 28 256 209 лв. за дейности за намаляване на риска от бедствия
18.12.2024 Правителството одобри проектозакон за личния фалит
18.12.2024 Правителството даде още 20 000 000 лева на МВР
Още новини от Национални новини:
Д-р Аспарух Илиев: Грипът нараства в цяла Европа, нараства и респ...
"Четири лапи" с призив: Нова година без фойерверки
Проф. Байкова: Три дни ни трябват, за да се възстановим от голямо...
Публикация на български неврохирурзи бе избрана за статия на месе...
Не ги купувайте! Изтеглят ги от пазара!
Пет населени места в Троянско продължават да са на тъмно


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).