© Impact Press Group | | От началото на 2012 г. Националната електрическа компания (НЕК) не е плащала на ТЕЦ "Варна" за поддържането на т. нар. студен резерв (мощности за производство на ток, които при нужда се включват към енергийната система). Заради това компанията е натрупала загуби от близо 8 млн. лева, твърдят от дружеството пред Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).Като компенсация от ТЕЦ "Варна", чийто собственик е ЧЕЗ, настояват да бъде увеличена цената на тока, произвеждан от тях. В момента електроенергията от ТЕЦ-а се продава за 92,58 лв. за МВтч, като се плаща и такса "разполагаемост" по 8,69 лв. за МВтч.
От дружеството настояват двата показателя да скочат съответно на 104,73 лв. и на 13,47 лв. за МВтч. В противен случай компанията предупреждава, че няма да може да поддържа студен резерв.
Именно ТЕЦ "Варна" спаси от недостиг на ток енергийната система през март миналата година, когато държавните "Мини Марица Изток" стачкуваха.
Според изчисленията на ДКЕВР обаче към момента няма основание да бъде увеличена цената на ТЕЦ "Варна". От комисията все пак обещаха да разгледат доказателствата на закрито заседание в началото на март.
Ако бъде увеличена цената на централата, това би увеличило и микса на НЕК и би попречило за намалението на цените на тока от 1 март.
НЕК не плаща редовно за доставката на ток не само на ТЕЦ "Варна", но и на останалите производители в страната, показва справка в търговския регистър. На АЕЦ "Козлодуй" дружеството има да плаща над 300 млн. лв. към края на декември 2012 г.
В четвъртък по обед енергийният регулатор публикува мотивите си за започване на процедура за отнемане на лиценза на "ЧЕЗ Електро" и "ЧЕЗ Разпределение". Основният е, че двете компании са отказали да предоставят на комисията информация за сключените договори през свързаните с тях фирми. От ДКЕВР преповтарят заключенията на АДФИ, според които ЧЕЗ не е обявила поръчки за над 500 хил. лева, като е нарушила Закона за обществените поръчки.
Последното основание на ДКЕВР за отнемане на лиценза е, че дружеството не е връчвало протоколи на клиентите си когато е сменяло електромерите им. ЧЕЗ има седем дни, за да спре тези практики.
Източник: в. "Труд" |