© Impact Press Group | | От 2002 г. насам не е искана информация от Националния институт по метеорология и хидрология към БАН във връзка със строежи в близост до речни корита. Това каза в студиото на "Тази сутрин" по btv директорът на НИМХ доц. д-р Георги Корчев.Последният обект, за работата по който са използвани данни на института, е т.нар закрит пазар в Хасково.
По думите на Корчев, при изготвянето на оценки за безопасност на въздействието се разчита на лицензирани експерти, но не се знае те с какви данни работят: "Никой не е поискал официално да представим информация от нашата мониторингова система".
Корчев подчерта, че прогнозата за валежите във Варна, довели до наводнението, е била "перфектна" и за опасността са били предупредени общинските и областните власти, както и Гражданска защита.
Директорът на НИМХ посочи, че между 18 и 20 юни в района са паднали 110 литра на квадратен метър (2.5 - 3 пъти над нормата), но преди това е имало и други валежи - около 50-60 литра на кв.м.
"Природните бедствия са съпроводени и съчетани с човешка немарливост. (...) Години наред речните корита не се почистват, храстите в началото се превръщат в големи дерета. Голяма част от речните корита и дерета са превърнати в нерегламентирани сметища", отбеляза метеорологът.
По думите му намалената пропускателна способност може да е спомогнала за натрупването на вода, която след това е станала част от калната вълна, помела "Аспарухово".
Очаква ни малко по-хладно лято
Лято ще има, като температурите ще бъдат около или малко под нормата, успокоиГеорги Корчев в студиото на "Тази сутрин".
Очаква се юли да е малко по-хладен от обикновено - с температури между 33 и 38 градуса и валежи малко над нормата (40-60 литра за месец). За сравнение, миналото лято беше изключително горещо и бяха отбелязани няколко температурни рекорда.
По думите на експерта, градушки са възможни, макар че месецът с най-интензивни подобни процеси е юни. |