След редица отделни публикации по въпроса за прилагане на новото законодателство при изплащането на пенсиите и добавките за инвалидност, експертите от дирекция "Пенсии“ най-сетне предлагат обобщаващ материал за начина, по който Националният осигурителен институт (НОИ) ще прилага новата нормативна уредба. Анализът е публикуван в първия брой на Информационния бюлетин на института за тази година.
От данните става ясно, че до средата на този месец са изплатени пенсиите на близо 5000 души с изтекли ТЕЛК решения, както и че в списъците, които здравното министерство праща в НОИ, често фигурират хора, които не са пенсионери, починали и неправоимащи. От института подробно обясняват на какви условия трябва да отговорят пенсионерите, за да продължат да получават парите си, въпреки изтеклото им ТЕЛК решение.
Авторите посочват, че издаването на ново експертно решение и влизането му в сила изисква определен период от време, през който хората може да останат без плащания от НОИ, поради това че получаваните от тях пенсии са спрени или прекратени. Заради COVID-19 забавянето стана още по-голямо.
За да могат правата да не бъдат прекратявани до издаване на новото експертно решение, 48-то Народно събрание на Република България извърши промени.
За първи път е въведен срок, в който регионалната здравна инспекция е задължена служебно да уведоми лицата за необходимостта от редовно преосвидетелстване, като този срок е не по-късно от четири месеца преди изтичане на определения в експертното им решение. Същевременно и лицата с увреждания е необходимо да подават своите заявления-декларации за преосвидетелстване не по-късно от три месеца преди изтичане на срока на експертните им решения, наблягат анализаторите.
В някои случаи ТЕЛК може да не се произнесе до три месеца, като се удължава валидността на последното издадено експертно решение до издаване на ново. Запазват се и правата на хората с увреждания, произтичащи от експертното решение с изтекъл срок.
Ако има забавяне в медицинската експертиза, т.е. ТЕЛК да не се е произнесъл в тримесечен срок от подаване на заявлението-декларация, тогава регионалните здравни инспекции до 20-то число на месеца изпращат информация на НОИ, Националната здравноосигурителна каса, Агенцията за социално подпомагане, Агенцията за хората с увреждания, Националната агенция за приходите и общината по настоящия адрес на лицето, като се посочи и насрочената дата за преосвидетелстване.
Противодействието на опитите за измами със средства на държавното обществено осигуряване остава във фокуса на НОИ. Опитът на експертите от ТП на НОИ в Разград потвърждава
познати и обречени измамни схеми: съставяне на неистински документи, фиктивно осигуряване, фирми с неграмотни "управители“ и адрес в нищото, посочват от НОИ, цитирани от Dnes.bg.