© | | Страната ни е в дъното на глобалната класация по качество на наказателното правосъдие - на 81-во място от общо 97 държави. Това сочат данните от ежегодното изследване за върховенството на закона на "Световния проект за справедливост", който се изготвя от едноименната американска неправителствена организация, пише в. "Сега".Общата констатация е, че съдебната система у нас изостава в сравнение с ред други държави от Европа и Централна Азия.
По показателя качество на наказателното правосъдие България е на 81 от общо 97 места. Една позиция по-напред е Пакистан, а преди него са Кения, Камбоджа, Русия и Украйна. Страната ни е плътно следвана от Панама. По-зле от България се представят страни като Гватемала, Кот д`Ивоар, Сиера Леоне, Камерун, а Венецуела е последна в класацията. На първо място по качество на наказателното правораздаване е Дания. Гърция е на 46-о място, а Македония - на 41-во, Албания е на 74-то място, Турция - на 71-во.
Миналата година България беше в дъното на класацията, но в нея бяха изследвани 66 държави. Тогава пак най-драстично беше изоставането по фактора наказателно правосъдие - 64-то място в глобален план и последно в регионален.
Освен по видовете правораздаване индексът прави и три класации по географски и икономически критерии - глобална, регионална и в група на страни със сходни доходи.
В групата на страни със сродни доходи качеството на българското правосъдие е сравнено с 30 държави, сред които Босна и Херцеговина, Македония, Сърбия, Турция, Русия, Беларус, Колумбия, Аржентина, Ботсвана, Република Южна Африка, Тайланд, Иран и др. Данните са базирани на интервюта, проведени с 97 хил. души и 2500 експерти. В България анкетите са правени от "Алфа рисърч". Резултатите от това изследване се подкрепят от почти всички щатски неправителствени организации, работещи в сферата на правосъдието, както и от американски медии като "Икономист", "Ню Йорк таймс", "Вашингтон пост". Почетен съпредседател на организацията е президентът Петър Стоянов, който отхвърли миналата седмица предложението да бъде издигнат за конституционен съдия. Основен спонсор на ежегодното проучване е фондацията на Бил Гейтс. "Световният проект за справедливост" е създаден през 2006 г.
Резултатите от проучването, които потвърждават трагичното състояние на българската съдебна система, са важни и в контекста на предстоящото посещение на премиера Бойко Борисов на 3 декември във Вашингтон, като един от акцентите, по информация на Белия дом, ще е върховенството на закона и реформата в съдебната система.
Страната ни се класира по-добре по показателя гражданско правораздаване - 40-о място. Позиция по-напред са Румъния, Сенегал и Малайзия. Гражданският процес у нас е с по-високо качество от този в Италия, Бразилия, Турция и Унгария. На първо място тук е Норвегия.
Проучването нарежда България 15 позиции по-назад по отношение спазването на законите - 55-о място. Не по-розова е картинката и по друг важен показател - за отсъствие на корупция. Тук страната ни е на 53-то място, пред нас са Иран, Аржентина, Босна и Херцеговина и Еквадор. Като най-корумпирана в света е посочена Камерун, а с най-ниско ниво на подкупност - Швеция. В сферата на опазването на фундаменталните човешки права - свобода на изразяване, вероизповеданията и събиранията, се класираме по-добре - на 34-то място.
По-зле изглеждат нещата на регионално ниво. В тази част на изследването попадат 21 страни. Тук България се съпоставя с Грузия, Казахстан, Унгария, Словения, Македония и Румъния. Страната ни е на 19-о място по показател наказателно правосъдие и на 17-о по опазването на обществения ред и сигурността (47-о място глобално). По първия показател Албания се класира на 15-о място, а Турция - на 13-о. Гърция пък е на 16-о, Македония - на 10-о. По опазване на обществения ред югозападната ни съседка пък е 10 позиции по-напред. Гърция пък е само позиция пред България.
По икономически признак България попада в групата на страните със "средни доходи в горния сегмент", състояща се от 30 държави. Тук българското наказателно правосъдие отново се представя много зле, заставайки на 27-а позиция. Ямайка е две позиции по-надолу, Босна и Херцеговина - на второ място. Начело на класацията е Ботсвана.
"България е изправена пред сериозни предизвикателства по отношение на корупцията и спазване на законодателството. Резултатите от криминалното правораздаване са слаби, а дискриминацията по отношение на малцинствата е сериозен проблем", се отбелязва в изследването.
Швеция, Дания, Норвегия, Холандия, Финландия и Германия са абсолютните шампиони по повечето показатели, като само сменят реда си в топ 3. Сингапур също излиза начело в графата "Обществен ред и сигурност" и на трето място по наказателно правосъдие. На опашката са Узбекистан, Камерун, Пакистан, Иран, Зимбабве, Либерия, Бангладеш и Венецуела. |