На прага на учебната година: Кои от прегледите на учениците поема НЗОК?

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
10:55 / 13.09.2024
941
С наближаването на новата учебна година за голяма част от родителите е необходимо да получат документи, свързани със здравословното състояние на децата им – здравно-профилактична карта, контактна бележка, в някои случаи и лабораторни изследвания и други.

Заплащат ли се от НЗОК изследванията, необходими за постъпване в детска ясла или детска градина?

Изследванията, необходими при постъпване в детска ясла или детска градина,  не се заплащат от НЗОК. Те включват: еднократен отрицателен резултат от изследване за патогенни чревни бактерии и чревни паразити, както и изследвания на кръв и урина, необходими за постъпването на детето в детска градина.

Здравната каса осигурява изследвания по програма "Детско здравеопазване“, които включват:

От 0 до 1 година, едно изследване на хемоглобин, брой еритроцити, левкоцити, хематокрит, МСV, MCHC, MCH; две изследвания на урина за седимент и албумин(на 6 месечна и едногодишна възраст).

От 1 до 2 години не са предвидени лабораторни изследвания, при профилактичните прегледи.

От 2 до 7 години е предвидено изследване за чревни паразити веднъж годишно.

На 3-годишна възраст се изследва еднократно хемоглобин, брой еритроцити, левкоцити, МСV, MCHC, MCH, хематокрит, СУЕ.

Тези изследвания могат да бъдат извършвани преди започване на ясла или детска градина, а в случай че са използвани на по-ранен етап от годината, те не се заплащат от здравна каса. 

Какво трябва да направят за своето здраве учениците преди началото на учебната година?

На училищните власти трябва да бъде предоставен талонът за здравословното и имунизационното състояние на ученика към датата на започване на учебната година, т. нар. картон или лична здравна профилактична карта. 

За целта общопрактикуващият лекар е длъжен да издаде и оформи: здравно-профилактична карта/талон за здравословното и имунизационното състояние, предоставяне на данни за извършени задължителни имунизации за възрастта и издаване на медицинска бележка за липсата на контакт със заразно болен, необходими за детска градина/училище, както и отлагане на имунизации при противопоказания в случаите и по реда на Наредба №15 от 2005 г. за имунизациите в Република България.

Здравно-профилактична карта с данни за извършени задължителни имунизации за възрастта се изготвя към датата на посещението при общопрактикуващия лекар, като актуалната информация трябва да бъде преди започването на учебната година.

Заплаща ли се изготвянето на здравно-профилактична карта/талон?

Изготвянето на талон за здравословното състояние на деца и ученици, оформянето на здравно-профилактична карта, предоставянето на данни за извършени задължителни имунизации за възрастта и издаване на медицинска бележка за липсата на контакт със заразно болен, необходими за детска градина/училище, са включени в пакета от дейности, които общопрактикуващият (личният) лекар изпълнява по договор с НЗОК и за тях не се дължи заплащане на личния лекар.

Заплаща ли се издаването на е-бележка за извинение на отсъствията на учениците?

Медицинските бележки не попадат в основния пакет дейности, които се покриват с бюджета на НЗОК. Всеки общопрактикуващ лекар е длъжен на видно място в кабинета си да има ценоразпис и сам определя таксата за услуги, които не се покриват от Здравната каса. За всяка услуга, която се заплаща, следва да бъде издаден касов бон, пише НЗОК.

Може ли е-бележката да се издава със задна дата?

Бележката се издава с датата, на която е проведен прегледът на детето, но срокът за извинение на отсъствията може да бъде записан със задна дата. Например, ако детето се разболее в ден петък 15-и, а родителят го заведе на преглед в ден понеделник – 18-и, бележката ще бъде с дата на издаване 18-и, но ще извинява отсъствията, допуснати в периода на боледуването, например за датите 15 – 22 в съответния месец.

Заплаща ли се от родителя болничен лист, който му се издава, за да гледа болното си дете?

Издаването на медицинско направление за консултация и съвместно лечение със специалист, като и на болничен лист са резултат от извършен преглед, който се отразява от личния лекар в амбулаторен лист с пореден номер за практиката и дата, без значение дали фактически е извършен преглед на детето Ви.

За оказаната медицинска помощ здравноосигурените лица до 18-годишна възраст не дължат потребителска такса.

За издаването на болничен лист за гледане на болно дете майката не дължи потребителска такса.

Все още не е започнала учебната година на студентите в България. Кой плаща здравните им вноски?

Всички ученици, които са завършили средното си образование тази година и са се дипломирали, но не са започнали работа веднага, трябва сами да внасят здравните си осигурителни вноски. Същото важи и за зрелостниците, които ще бъдат студенти редовно обучение. За периода от завършване на средното до започване на висшето си образование или работа на трудов договор те трябва да внесат здравните си осигуровки за своя сметка в размер на 37,32 лв. месечно.  Причината за това е, че абитуриентите не попадат в нито една от категориите - ученици или студенти, поради което не отговарят на условията за здравно осигуряване за сметка на държавния бюджет, както и не упражняват трудова дейност, за която подлежат на здравно осигуряване на съответното основание по реда на Закона за здравното осигуряване. В тези случаи завършилите средно образование трябва да подадат декларация Образец 7 – за възникване на задължение за внасяне на здравноосигурителните вноски. Документът се подава до 25-о число на месеца, следващ месеца, през който е възникнало задължението за осигуряване. Тогава е и срокът за плащането на тези вноски в НАП.  

Кой плаща здравноосигурителните вноски на студентите?

Студентите, които са редовно обучение във висши училища и до навършване на 26-годишна възраст, се осигуряват за сметка на държавния бюджет, ако не са осигурени на друго основание по Закона за здравното осигуряване (ЗЗО).

Всички останали студенти трябва да плащат сами здравноосигурителните си вноски.

А на българските студенти, които се обучават в чужбина?

Не се прави разграничение по отношение на това дали лицата учат във висши училища в България, в такива от друга държава-членка на ЕС или в трети страни. Всички те са осигурени за сметка на държавния бюджет.

Виж коментарите (0)

Още по темата (332):
18.09.2024 Радва ни от екрана, но е не само красиво лице, а и майка на три деца, които изпрати на училище
16.09.2024 НЗОК припомня: Електронните извинителни бележки на учениците се издават в деня на медицинския преглед
16.09.2024 Вицепрезидентът откри учебната година в гимназията по компютърни технологии и системи в Правец
16.09.2024 БДЖ пуска много добри намаления за ученици и студенти при пътуване с влак
16.09.2024 Най-младият учител в България е на 20 години
16.09.2024 Цоков за забраната на телефони в клас: Аз съм по-скоро за френския модел
Още новини от Национални новини:
Трифонов: Македония е част от моето сърце като българин!
Донко Узунов е новият изпълнителен директор на ДКК
Антон Славчев остава шеф на антикорупционната комисия
Пребиха мъж заради паркомясто: Посегна ми с юмрук и ме удари, изк...
Радев: Историите на децата, преборили онкохематологични заболяван...
Специален анализ казва има ли нужда от трета лента на АМ "Тракия"...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).