Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за здравното осигуряване, предаде репортер на
"Фокус“.
Пленарната зала разгледа три законопроекта – един на ГЕРБ-СДС и два на ПП-ДБ.
В законопроектите на
Костадин Ангелов и група народни представители, както и на Васил Пандов и група народни представители, се предлага подобряване на регулацията на разходване на средства от бюджета на НЗОК за лекарствени продукти, които са извън стойността на клиничните пътеки в случаите, когато няма определени цени по реда на рамковите споразумения. Това цели постигането на баланс, който да осигури нужните количества медикаменти, без да се харчат огромни средства от Здравната каса.
В текстовете на двата законопроекта се предлагат две различни формули, които имат различни финансов ефект.
В законопроекта на
Божидар Божанов и група народни представители се предлага РЗОК да подписва договорите с доставчиците на медицински услуги и търговците на дребно на лекарствени продукти с електронен подпис. Към момента договорите могат да се подписват и на хартиен носител, и с електронен подпис. Целта е да се намали административната тежест и ще се ограничат възможностите за нарушения.
При гласуването и трите законопроекта бяха приети. Първите два, касаещи лекарствените продукти, получиха съответно 120 и 127 гласа "за“. "Против“ бяха част от депутатите от "Възраждане“, БСП и групата на ИТН.
Законопроектът на
Божидар Божанов бе подкрепен със 125 гласа "за“. 44 бяха "против“, а 13 се въздържаха.
При дебатите Александър Симидчиев от ПП-ДБ коментира, че идеята за специалните формули за лекарствените продукти е, за да се намалят разходите на НЗОК. По думите му в законопроекта на
Костадин Ангелов се предлага това да се случи със среднопретеглени цени – купуват се големи количества и на база тях се определя цената. Той обаче изрази притеснение, че някои болници купуват по-големи количества, но плащат повече. В законопроекта на Васил Пандов се предлагало да има средна цена. Симидчиев обаче бе категоричен, че и двете предложения постигат ефективност, но трябвало да се прецени коя формула е най-добрата.