Анита разбира през 2010 година за заболяването си - съвсем случайно, по повод медицински изследвания за ин витро процедура. Така борбата за бебе се превръща в борба за собствения ѝ живот. Анита така и не разбира как и кога се е инфектирала, разказва Нова тв.
Едно е ясно - вирусът е бил в нея поне 20 години, защото скоро откриват признаци на цироза. Започват спешно терапия с интерферони. Безуспешна. А психиката ѝ е смазана. Времето ѝ изтича. Остава ѝ по-малко от година живот. Затова я включват в милосърдна програма - за безинтерферонно лечение, което иначе не е достъпно у нас. Лекарства като това вече са одобрени от Европейската комисия, но още не са достъпни у нас.
За да навлезе лекарството в България, са необходими поне няколко години, смятат пациентските организации. И се надяват при добър диалог с управляващите, медикаментът да бъде отпуснат по-бързо поне на най-нуждаещите се.
Проучване на пациентските организации сочи, че 64% от българите никога не са се изследвали за хепатит С. А един тест за 20 лева може да ни осигури спокойствие и сигурност, че не сме сред тези 100 000 наши сънародници, които не знаят, че носят в себе си невидимата заплаха на хепатит С.
Бойко Борисов също се включи в кампанията за превенция и информация за хепатит С.
"Получих писмо от сдруженията за борба с хепатита "Хепасист" и "ХепАктив", в което ме призовават да се присъединя към националната информационна кампания за повишаване информираността на българското общество за хепатит С "Хепи ли Си?". Затова подкрепям кампанията с посланието "Аз съм Съпричастен към хората, страдащи от хепатит С", написа премиерът във Фейсбук.