Текстът бе въведен в Кодекса на труда в края на миналата година. Съгласно него работници и служители, които работят без трудов договор, трябва да се наказват с глоба от три лични социални и здравни вноски, определени върху минималния осигурителен доход за изпълняваната работа. Събраната от санкцията сума обаче нямаше да отива в държавния бюджет, а щеше да се внася по личната осигурителна вноска на глобения служител.
Министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов изрази несъгласие с решението на Конституционния съд отпреди дни, с което магистратите обявиха за противоконституционна промяна в Кодекса на труда, която предвиждаше да се налагат санкции не само на работодателите, но и на служителите без трудови договори. Младенов увери, че Инспекцията по труда няма да спре проверките: "Контролът продължава, аз не коментирам решенията на Конституционния съд. Мисля, че по този начин се прави една лоша услуга на работниците, но това е една по голяма тема".
Тотю Младенов прогнозира спад на безработицата през юни, като според очакванията му процентът на хората без работа ще падне под 11%. Младенов припомни, че в края на май безработицата у нас е била 11% или с 0,4% по-ниско в сравнение с предходния месец. При младежите между 16 и 29 години безработицата е малко над 19%. Младенов припомни, че чрез програмите за стажуване в бизнеса и държавните администрации процентът може да спадне. "6 месеца заплатата се плаща на хората и то не каква да е, а според професията и минималният осигурителен праг за съответната длъжност, плюс осигуровките, плюс половин минимална работна заплата за наставника в предприятието" - каза Младенов.
До няколко седмици ще заработи информационна система между социалното и образователното министерство. Чрез нея двете институции ще си разменят информация за завършващите ученици и студенти и свободните работни места.