© Varna24.bg | | Над 200 хиляди българи имат разрешително за носене на оръжие, показва справка на МВР. В кои случаи законът позволява използването на оръжие и има ли аргументи за либерализиране на режима?По закон оръжието може да се използва само когато животът е пряко застрашен. Малцина обаче го знаят. Форумите и социалните мрежи преляха от коментари за използването на огнестрелно оръжие за самозащита. След случая Йордан Опиц, който застреля човек, опитал да обере дома му, дебатите за и против използването на огнестрелно оръжие като защита от крадци започнаха с нова сила.
"Неизбежната самоотбрана означава едно започнато и недовършено противоправно нападение срещу лицето, имуществото. Целта на неизбежната отбрана е да се избегне посегателството. Налице трябва да има непосредствена заплаха за този, който се отбранява", каза юристът Бистра Спасова.
България е опасно място за живеене, затова и законите трябва да са по-различни. Всеки трябва да има право да притежава оръжие и да го ползва по предназначение всеки път, когато някой неканен мераклия решил да понаобиколи имота или дома или просто объркал адреса.
"Това, което преподаваме, е свързано със закона. Всеки има някакви свои морално норми и мисли кога да се използва и кога не. Според закона обаче когато е застрашен животът ви и при никакви други обстоятелства. Идеята не е ние да взимаме функцията на съда и да издаваме присъди, а само да се отбраняваме", каза инструкторът в стрелбищен комплекс Делян Цветанов.
"Ако вие го халосате по главата и той падне на пода, той няма да може да продължи. В този случай вие трябва да спрете защитата си, защото по-нататък каквито и действия да предприемете, те няма да бъдат отбрана. Да причакаш някого отвън или вътре, защото предполагаш, че той е извършил нещо или пък ще извърши, това не е неизбежна отбрана. Ако някой ви е взел телевизора и вие го гоните по стълбите и го застреляте, тогава за какво доказване на неизбежна отбрана говорим?", попита адвокат Спасова.
Източник: bTV |