Над 60% от земеделските стопанства у нас изчезнали за десет години
Над 60% от земеделските стопанства в страната са изчезнали за последните 10 години, сочат предварителните данни от преброяването им, съобщи Николай Маринов от главна дирекция "Земеделие" в Министерството на земеделието, цитиран от БНР. Драстичен спад има и в броя на личните стопанства тип "заден двор". Преброяването на земеделските стопанства е основа за формиране на политиките в сектора, за който Европейският съюз отделя близо 40 на сто от общия си бюджет. Преброяване на земеделските стопанства се прави в европейските страни членки на всеки десет години.
"Земеделските стопанства, които бяха анкетирани, са над 200 хиляди. От тези 200 хиляди около 130 хил. земеделски стопанства се оказа, че са действащи. При предишното преброяване бяха около 360 хиляди", уточни Маринов. Тенденцията обаче е към увеличаване на обработваемите площи и запазване броя на животните, което означава, че стопанствата у нас се окрупняват и едрото земеделие е в ръцете на много по-малко фермери. По все още неофициални данни рязко е намалял и броят на личните стопанства, което вероятно се дължи на завишените изисквания за биосигурност или на това, че хората крият информация за животните, отглеждани в "задния двор".
В преброяването са участвали стопани, които притежават общо 1903 000 ха използвана земеделска площ, 253 000 говеда, 587 000 овце, 116 000 кози. 2 740 от стопаните са участвали в онлайн преброяването. До края на кампанията остава да бъдат преброени още близо 49 хил. стопанства. Най-голям е броят на анкетираните стопанства в областите Благоевград, Пловдив и Пазарджик, а относителният дял на въведените в информационните системи данни от стопанствата е най-висок в областите Силистра, Ловеч, Бургас, Стара Загора и Смолян.