Надценката при крайните продажни цени на млечни продукти достига и над 100%, отчитат от АИКБ и НАМ

Автор: Петър Дучев
Коментари (0)
15:27
244
Асоциацията на индустриалния капитал в България и Националната асоциация на млекопреработвателите настояваме за действия от страна на държавата за защита на българските производители, преработватели и потребители.

"Нашите проучвания показват, че през последната една година се установяват сериозни, обезпокоителни и изключително неприятни тенденции на изкуствено повишаване на цените, особено в категорията на млечните продукти, където надценката при крайните продажни цени достига до 100% и над 100%. Това в много от случаите няма нищо общо с реалните пазарни условия или разходи за дейността", пишат от двете асоциации.

Ето какво още съобщават от АИКБ и НАМ:

В резултат на тези практики българските потребители са принудени да плащат неоправдано високи цени за основни стоки и парадоксално - в България цените на основни хранителни продукти са по-високи отколкото в Австрия и Германия, където стандартът на живот е несравнимо по-висок.

В създалата се ситуация смятаме, че трябва да се предприемат незабавни действия и мерки с цел защита на принципите на свободния пазар, свободната конкуренция, интересите както на българските производители и преработватели, така и на крайните потребители.

Ние от АИКБ и НАМ ще подкрепим всички подходящи мерки в тази посока. За осигуряване на устойчивост на решенията следва да се предприемат мерки, които да създадат условия за повишаване на конкуренцията, подкрепа на българския бизнес и адекватност на пазарната среда.

За да се противодейства ефективно на някои нелоялни практики, е наложително засилване на контрола от страна на съответните държавни институции. Това включва координирани действия между Комисията за защита на конкуренцията, Националната агенция за приходите, Комисията за защита на потребителите и други релевантни органи.

Тези институции са овластени и са обезпечени с необходимите ресурси, за да извършват задълбочени и внезапни проверки по цялата верига на доставки - от производител до краен потребител. Ключов аспект на тези проверки трябва да бъде събирането и публикуването на информация за целите на потребителите. Тази прозрачност ще позволи на потребителите и регулаторните органи да идентифицират неоправдани увеличения и спекулативни практики.

Законодателната рамка в голяма степен дава достатъчна възможност за елиминиране на потенциални вратички и гаранция, че правилата не могат да бъдат заобиколени чрез сложни корпоративни структури или трансферно ценообразуване при сделки между свързани лица.

Тези мерки, в комбинация със засилено междуинституционално сътрудничество, ще активизират механизма за регулация и контрол, който да възстанови баланса на пазара и да защити интересите на българските производители и потребители.

Виж коментарите (0)

Още по темата (489):
12.02.2025 Депутат: При агнешкото месо у нас има само двама основни играчи, а при доматите - само трима дистрибутори
12.02.2025 Атанас Зафиров: Ще внеса законопроект за таван на надценките на 70 стоки от първа необходимост
12.02.2025 Ваня Григорова: Все някой утре ще пазарува, но самият факт, че има обявен бойкот, е натиск 
12.02.2025 Ден преди обявения бойкот: КЗК се активизира за растящите цени на храните
12.02.2025 Кирил Петков: Картели и монополи изкривяват пазара, поддържат изкуствено високи цени
12.02.2025 Ивайло Гълъбов: Вместо да има таван на цените, спекулираме с таван на надценките
Още новини от Национални новини:
Доц. Петър Чолаков: Не са оптимистични нещата при попълването рег...
Ваня Григорова: Все някой утре ще пазарува, но самият факт, че им...
Европейската комисия завежда дело срещу България
Енергийният министър обяви ключови проекти, по които България раб...
Трябва ли децата да изучават религия и добродетели в училище?
Две земетресения в България


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).