Най-голямата биоферма у нас започна да унищожава животни

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (1)
11:13 / 21.08.2024
1691
Най-голямата биоферма у нас започна да унищожава животни заради ограниченото ползване на високопланинските пасища. Решението да се намали пашуването в националните паркове застрашава и други животновъдни стопанства. 

Най-голямата биоферма за телешко месо в ЕС унищожава 1000 животни

7 пъти са намалили броя на животните, които могат да пасат в национален парк

Много животновъди се оказаха пред невъзможността да изведат животните си на високопланинска лятна паша, което ги постави в много тежко положение, заяви пред БНР адвокат Емилия Тончева, бивш заместник-министър на околната среда и водите.

Тя определи като "пълен абсурд" държавна политика да води до унищожаването на цял сектор като животновъдството.

Можеше да не се стигне дотук, категорична е Тончева, която припомни, че през 2023 г. е бил променен драстично режимът на натовареността на пасищата в националните паркове, което рязко е намалило броя на животните, които могат да бъдат извеждани на паша.

"През тази година рестрикцията е още по-голяма. 6 пъти по-малко животни могат да бъдат качени в националните паркове. Животновъдите са поставени в ситуация всеки да се оправя, както намери за добре."

Територията на пасищата в националните паркове е около 3%, но представена така, информацията е спекулативна. Голяма част от пасищата в общинския поземлен фонд се разпределят не много добросъвестно и са заети. Кметовете назначават комисии, които ежегодно разпределят пасищния ресурс, очерта картината Емилия Тончева.

"Макар на хартия да има голям обем пасища на територията на страната, всъщност свободни пасища няма."

В кадастралната карта много земи са обозначени като пасища, но са изоставени и неподдържани и вече не отговарят на характеристиката за пасище, допълни юристът.

"Години наред този въпрос е подценяван, пренебрегван и никой не е подхождал стратегически, търсейки разрешаването му."

МЗХ и МОСВ следва да разглеждат тези казуси съвместно, а те са в перманентно противоборство, подчерта адв. Тончева.

Голяма част от животновъдите отправиха искане към МЗХ субсидията им да бъде прекратена още тази година, отбеляза още Емилия Тончева. 

"Засегнати са именно онези животновъди, които нямат друга алтернатива. Те държат на това да имат възможност да изхранят стадата си и за тях това е по-важно от получаването на субсидията. Тя се явява вредна, защото привлича към териториите в националните паркове животновъди, които биха могли да ползват пасищен ресурс и на други места."

Има още два месеца – до октомври. Положението може да се спаси за тази година. Извън интервенциите и мярката пасторализъм, фермерите могат да подадат заявления и да им бъде разрешена високопланинска паша без прилагането на екологичната оценка, коментира Емилия Тончева в предаването "Преди всички". Необходимо е парковата администрация да разпредели пасищния ресурс, който е на разположение, по този ред, изтъкна тя.

Адв. Тончева е категорична, че е налице "земеделски параграф 22, който ще струва много скъпо на цялото ни общество".

Виж коментарите (1)
Още новини от Национални новини:
Без изненади: Росен Желязков взе мандата от президента и веднага ...
Вижте пълния списък с министрите в проектокабинета "Желязков"
Ремонтът на Дунав мост при Русе: Демонтират се ограничителни сист...
Габриела Младенова: Насърчаването на креативността позволява на д...
Инфекционист: Грипът е изключително опасен при най-малките и най-...
Главчев: Няма нищо по-добро от редовно правителство, то ще сложи ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).