Българите отново стягат куфари за Германия, тъй като от началото на април 2012 г. страната ще започне автоматично да признава дипломите им. По данни на германската Централа за международно и специализирано посредничество в Бон над 7000 българи са работили в страната през 2011 г. Основно те са били наети на сезонни договори за 6 месеца в хотелиерството, ресторантьорството и селското стопанство. Една малка част от хората са заминали чрез посредничество от различни фирми.
Германия е една от най-предпочитаните трудови дестинации, твърдят от социалното министерство. Съгласно данните от последното изследване на броя на населението на Германия, извършвано ежегодно от Федералната статистическа служба, броят на българските граждани в страната е 74 869, като от тях 36 842 са мъже, а 38 027 са жени.
Тенденцията за трудова миграция към тази северноевропейска държава ще се задълбочи през следващите години, тъй като правителството предприе редица облекчения на режима за работа на чужди граждани от началото на годината. Въпреки големия интерес към федералната република обаче към момента най-много българи пребивават в Испания, Гърция, Великобритания и Кипър. Точна информация за движението на български работници по държави няма, тъй като не всички пътуват с договори от Агенцията по заетостта или фирми посредници.
По официални данни на Адресния регистър на Испания към януари 2012 г. броят на българите в Испания е 172 634 души. Най-много нашенци има в Мадрид - 10 000. Любопитен е и фактът, че малко над 4000 нашенци са започнали самостоятелен бизнес в Испания.
По-голям интерес към работа в страната имат мъжете - 92 792, може би защото повечето от тях работят в селското стопанство и строителството, където трудът е по-тежък. Малко под 4000 са жените, които работят като домашни помощнички в заможни семейства. Над 150 000 от всички легално пребиваващи и работещи в южната държава са на възраст от 16 до 64 години. Останалите са деца и възрастни роднини, които семействата са изтеглили от България, показват още данните, предоставени от Испания.
Въпреки кризата, в Гърция дългосрочно живеят и работят около 70 000 българи, като има и голям допълнителен дял на сезонните работници. Така броят им набъбва до 120 000 през лятото. В сравнение с броя на гражданите от други държави,
бг общността е на второ място след албанците. Най-много са нашенците в района на Атика (Атина и Пирея), следват югозападното крайбрежие на Пелопонес, остров Крит и Родос, както и в Северна Гърция. При сезонните работници се наблюдава концентрация в района на Централна Македония.
Основните отрасли, в които работят българите в Гърция, са туризъм, строителство, селско стопанство и предоставяне на услуги. По данни на Центъра за проучване на работната сила в южната ни съседка около 60% от българските граждани са жени, а към 75% са със средно образование. Основната част от жените работят като домашни помощници и камериерки.
Източник: в. "Монитор"