Наркодилърите атакуват децата през социалните мрежи и новите мобилни приложения
Наркодилърите атакуват децата през социалните мрежи и новите мобилни приложения. Тази тревожна тенденция отбелязаха служителите на отдел "Борба с наркотрафика" към Летище София по време на среща с ученици от цялата страна.
Събитието е част от "Седмицата на червената панделка. Тя се отбелязва всяка година от милиони хора по целия свят. Целта е да се попречи на разпространението и употребата на наркотици в световен мащаб.
Според специалистите около 10% от младежите в страната са употребявали наркотик поне веднъж, а най-малкият е на 12 години. Децата в днешно време са много любопитни и любознателни. Това от една страна е хубаво, но от друга – притеснително, защото любопитството е това, което ги кара дори да посягат и към наркотиците. Затова и усилията на службите за борба с наркотиците са насочени именно към децата като най-уязвима група.
"Ако преди години този бизнес беше организиран от групировки, сега се прави от двама-трима тийнейджъри, които са по-креативни. Успяват да си поръчат наркотици по интернет, след което да ги разпространяват вътре между техните съученици и много трудно може да им се окаже въздействие" – това каза пред бТВ Стефан Бакалов, началник на отдела "Борба с наркотрафика" на Митница Аерогара София.
В таргет-групите на дилърите попадат децата между 8 и 16 години.
Основната комуникацията между подрастващите е в социалните мрежи, а не на улицата както преди. Това кара наркоразпространителите да бъдат креативни и да търсят нови канали за връзка с жертвите си. Това се случва най-често с фалшиви профили в популярните сред тийнейджърите мобилни приложения като “Snapchat"
Опасности крият и новите синтетични наркотици и дизайнерската дрога. Най-вече заради ефектните си опаковки и непредвидимите последици за здравето, които могат да причинят.Последствията от употребата на могат да бъдат ужасяващи – предупреждават специалистите.
Добрата новина, която изтъкват службите е, че последните две години има туширане на проблема с новите психоактивни вещества, което се случва за първи път. Според работещите в структурите на борбата с наркотиците това е в резултат на успешната работа на правоохранителните органи, както в България, така и в Европа.
Затова и експертите призовават децата да не се доверяват на непознати и да не приемат съмнителни подаръци, а родителите – да бъдат по-бдителни, да разговарят с децата си и да ангажират всекидневието им с различни активности.