Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Наш учен: По-често ще има опасност обекти от Космоса да падат на Земята
Автор: Екип Varna24.bg 10:58 / 02.04.2018Коментари (0)2347
© bTV
Дейността на човека все повече се измества в Космоса и по-често ще има опасност обекти от Космоса да падат на Земята. Това прогнозира в предаването д-р Веселин Василев – председател на Клъстер за аерокосмически технологии, цитиран от bTV.  До последно вчера вечерта имаше вероятност част от възможните траектории при падането на китайската космическа станция "Тянгун 1" на Земята да минат над България, но това не се случи. Космическата станция се приводни в Тихия океан, допълни той.

По думите му проблемът е, че те са направени от различни труднотопими материали – например керамика или титан, които не изгарят.Обикновено около 30% от масата на такъв обект не изгаря, а се разпръсква при падането си на Земята, коментира експертът. "8 тона е била космическата станция, 30%, тоест приблизително около 2 тона материал се е разпръснал при навлизането си в атмосферата. Това става на огромна територия – по дължина може да достигне до 2000 км, ширина – 70 км", обясни той.

"Елементите, които биха попаднали на Земята, не са радиоактивни. Те са минали през висока температурна плазма, където веществото е в атомен вид и всякакви химически материали вече не са активни", посочи д-р Василев. Специално в космическата станция няма радиоактивни материали, защото тя е била направена за обитание от човека, отбеляза той. Според него има по-скоро опасност от директен сблъсък – някое парче, което лети със скорост 500 км в час при навлизането в атмосферата.

"Наблюдавани са  200-килограмови парчета от резервоари, които падат и затова представляват проблем", заяви експертът. "ЕС работи за специализирана програма за космическо наблюдение и проследяване, която да индикира много рано, че тези събития могат да се случат и да се вземат мерки", каза д-р Веселин Василев.

"Този случай показа, че у нас трябва да се изработи национален координационен механизъм между заинтересованите ведомства, "Гражданска защита", дори Ръководство "Въздушно движение", защото един самолет е много по-уязвим във въздуха", допълни той. Д-р Василев подчерта, че 100% е било издадено предупреждение за затваряне на въздушното пространство в района на падането на космическата станция. "И ако този район е бил в Европа, в България също щеше да бъде затворено въздушното пространство", заяви той.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Либерализация на цената на тока
51-ото Народно събрание
Мобилните оператори вдигат месечните абонаменти
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Хороскоп за деня
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: