Наш учен е сред 2% най-влиятелни учени в света

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
10:08 / 10.11.2022
698
Технологии за получаване на ново поколение биоматериали, базирани на ядливи базидиомицетни гъби, са във фокуса на вниманието на чл.-кор. проф. дтн Алберт Кръстанов, ръководител на катедра "Биотехнологии“ в УХТ. Mицелно базираните биокомпозити представляват изключителен интерес, както от гледна точка на екология и въвеждане на "зелени“ иновативни индустриални технологии, така и са в пълно съответствие с принципите на кръговата икономика и нейното устойчиво развитие.

Мицелно базираните биокомпозити са напълно естествени, биоразградими и могат да бъдат подложени на компостиране след завършване на цикъла им на употреба. Физико-химичните, механични и термодинамични характеристики на мицелно базираните биокомпозити са конкурентни на синтетичните полимери и им позволяват с успех да се използват в строителството, архитектурата и дизайна, текстилната, опаковъчна и други промишлености.

Заради това и редица други свои проучвания професорът отново бе включен в първите 2% на класацията на Станфордския университет (САЩ) за влиянието му като учен върху развитието на световната наука през изминалата 2021 г. Той попада в престижната класация за трети път и е сред малкото български учени, чиито проучвания се публикуват в реномирани издания и се цитират от колегите им по цял свят, в случая повече от 5000 пъти.

Проф. Кръстанов изтъкна, че високите постижения са резултат на екипната работа в катедрата, както и на партньорството с колеги от други университети у нас и в чужбина, напр. университета в Падуа, Италия. А публикациите в тази област са с висока цитируемост.

Той посочи още, че към биоматериалите, върху които работи със своя екип, вече проявяват интерес много фирми, с които катедрата поддържа отношения. С помощта на представители на бизнеса тук и зад граница в момента в четвърти блок в УХТ се оборудва нова модерна лаборатория, където се работи и върху новоизолирани (и идентифицирани) представители на медицински гъби, които имат впечатляващ потенциал в получаването на продукти (функционални хранителни полизахариди) с висока хранителна стойност и за приложение в медицината!

Друг проект, по който се работи съвместно с университет в Украйна, е създаване на цялостна концепция за получаване и приложение на т.нар. "персонализирани пробиотици“. Продуктите ще бъдат предназначени за хора с конкретни здравословни проблеми и се базират на спецификите на персоналния микробиом на организма. Това е най-новата тенденция в приложението на пробиотиците като хранителна добавка с клинично доказани здравословни ефекти.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Кредитите, които стигат до частните съдебни изпълнители, намалява...
Старт на делото срещу българите, обвинени в шпионаж в полза на Ру...
Напрежение в подлеза на СУ! Разбити са стъкла на заведение, на мя...
Младежи с черни качулки и маски са нападнали двама непълнолетни в...
Политолог: Българското общество разрушава основния консенсус – де...
Антон Златанов: Успяхме да притворим вратата на нелегалната мигра...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).