Проф. Козлуджов отбеляза, че открива едно знаково събитие за университетския живот, тъй като това е първия в страната работещ университетски център с подобна дейност в държавно висше училище.
Той прочете и поздравление от зам.-председателя на Комисията по образование и наука към Народното събрание доц. Борислав Великов, който изказа пълната си подкрепа за дейността на центъра.
"Технологичният център на Пловдивския университет е реален израз на многогодишното сътрудничество между учени от висшето училище и бизнеса", подчерта директорът на центъра проф. Илия Илиев.
Зам.-ректорът на ПУ проф. д-р Невена Милева представи дейността и разработките на преподаватели и студенти и отбеляза, че за периода септември 2015 - декември 2015 година са сключени над 60 договора за експертизи и анализи.
По думите й Технологичният център е среда за провеждане на научни изследвания, в чиято основа е работата със студенти и трансфера на знания.
Стремежът ни е центърът да се превърне в научен комплекс, допълни проф. Милева.
На щандове пред залата бяха демонстрирани и първите успешни продукти, разработени от пловдивските учени - печатарка за създаване на уникални ДНК- чипове за бърза диагностика на заболявания и откриване на микробиологични замърсители, уред за измерване и контрол на качество и параметри на батерии, както и ядливи покрития, които удължават живота на плодовете и зеленчуците.
Проф. Милева уточни, че телекомуникационни компании вече са направили първите заявки за уреда за измерване на батерии.