Навръх Независимостта историци коментират кой да е националният ни празник
22 септември - този ден не е бил формалност нито тогава, нито сега. В един дълъг период от време беше дори пренебрегван и забравен. В един политически контекст сега обаче, сме изправени пред едно многообразие от празници и се спори кой от тях да изберем като наш национален празник - 3 март или 24 май - темата коментираха историците проф. Кирил Топалов и проф. Христо Матанов в ефира на БНТ.
"Национален празник се празнува не толкова лесно. Има няколко начина има за празнуване на национален празник - единият, от които е когато семействата отиват и поднасят цветя на паметниците - това е празнуване. Това е един вид празнуване и показва вътрешна убеденост в правилността на празника", каза проф. Христо Матанов.
Той смята, че България не трябва толкова често да променя националния си празник и да предлага един празник в Конституцията, който би предизвикал международен скандал.
"В момента в България настъпва поредното разделение и ние винаги сме били един разделен народ поради влияние на чужди политически сили и други държави. 24 май е единственият празник, който винаги съм си мислил, че може да обедини българите. Най-святият празник е 24 май", каза проф. Кирил Топалов.
По думите му, той е нестандартен и не е политически празник. Той е празник, който никоя друга държава в света не може да има, категоричен е проф. Топалов.