Навършват се 144 години от една от най-черните дати в българскатa история
По време на Априлското въстание през 1876 г., след двуседмична неравна битка с хилядна турска армия, са убити 5 хиляди души от 6-хилядното население на Батак. Две хиляди души, събрани в църквата “Св. Неделя", oт 1 май до 5 май, защитават своята чест и вяра. Всички те загиват след опожаряването на храма. Градът е изгорен до основи.
През пролетта на 2011 г. Баташките мъченици са канонизирани за светци от Българската православна църква.
В българската памет клането в Батак е една от тежките и чувствителни страници. Няма българин, който да не затаи дъх пред Вазовите стихове:
"От Батак съм, чичо. Знаеш ли Батак?
Хе, там зад горите... много е далече,
нямам татко, майка: ази съм сирак,"
В синодалното послание по повод тяхната канонизация българските свещеници пишат: "Истина е, че ужасите и поруганията, които Баташките и Новоселските мъченици са били принудени да претърпят, за да завършат живота си като християни, могат да се сравнят единствено със зверствата, вършени в последния етап от гоненията срещу Църквата в Римската империя.
За нито един от мъчениците на Църквата смъртта не е била единственият изход. Всеки от тях е можел лесно да спаси живота си и земното си добруване. Така е било и в римско време, така е било и в столетията на Османската империя – винаги и навсякъде. Изисквало се е едно единствено нещо – отричане от Христос и от принадлежността към Неговата Църква. Тъкмо това обаче се оказва най-скъпото за всеки Христов мъченик, за което той е готов, ако и когато се наложи, да заплати дори с живота си."
В Баташкото клане са избити на по-голямата част от българското християнско население в селото при потушаването на Априлското въстание. Клането е извършено от османски башибозук от съседните помашки села под прякото командване на Ахмед ага Барутанлията. След клането той е осъден и изпратен на заточение в Диарбекир, но по-късно е помилван от султан Абдул Хамид II. Според различни оценки, между 1400 и 5000 души от селото са избити.
Местата и ужасът на клането са описани в репортажите на Джанюариъс Алойшиъс Макгахан и чрез него събитията достигат до вестниците "Дейли Нюз“ и Ню Йорк Хералд, а с това предизвиква реакциите на Европа и Русия за случващите се зверства в България.
Иван Вазов казва: "Без Батак нямаше да има свободна България".