Нели Куцкова за снощния протест: Не бива този справедлив гняв да преминава границите, защото едно насилие поражда друго

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
16:05 / 01.08.2023
1130
Сега чувам, че има едно искане да се включи възможността мерките срещу домашното насилие да обхванат не само хора, които са семейство или хора, които живеят във фактически брак, без да са официално женени и омъжени, също така и интимните партньори. Това каза в аудиокаста на "Фокус" "Това е България" Нели Куцкова, бивш председател на Съюза на съдиите в България, бивш член на Висшия съдебен съвет. "Защото, може би трябва да обясним, че когато става въпрос за домашно насилие, законът предвижда много спешни мерки и привилегии за жертвата. Именно с оглед спецификата на взаимоотношенията между насилника и жертвата, се издава заповед за защита, заповед да не се приближава жертвата. И между другото, в съдилищата има много такива дела и колегите издават много такива заповеди и взимат много мерки срещу домашното насилие. Но нали знаете, че когато човек си върши съвестно и нормално работата, това не е новина, новина е когато нещо възмути чувството за справедливост на гражданите. Предложението е в този кръг, с по-големи права за жертвите да бъдат включени и взаимоотношенията с интимен партньор, с когото пострадалия, или пострадалата не живеят заедно. Няма лошо да се включи, но според мен, трябва да се помисли малко повече за прецизния законодателен изказ. Но, от друга страна е много важно хората да си знаят правата, а и институциите да им разясняват правата. Лично за мен е много важно още в училище младите хора да бъдат информирани какво предвижда закона в случаите на домашно насилие, какви права имат те, към кого да се обърнат. От друга страна, има достатъчно и български, и европейски норми, които задължават институциите да оказват помощ на пострадалите в такива случаи. Има една директива от 2012 г., която предвижда, че държавните институции в момента, в който се натъкнат на домашно насилие, имам предвид от полицията, до всички по веригата, незабавно са длъжни да осигурят и психологическа и друга защита на пострадалото лице, което пък трудно може да се реализира в нашите условия. Защото не може да се иска от полицията да е компетентна за всичко, въпреки, че в тази директива е записано, че и полицаи и всички останали по веригата, трябва да бъдат обучени с някакъв минимален обем знания какви трябва да са първите реакции при случай на домашно насилие. Защото, не можем да изискваме от полицаите и мачове да охраняват, и да оказват първа помощ при домашно насилие, и да информират жертвата за правата й. Тоест, едно всеобщо обучение би било от полза на всички, както и евентуалните насилници да знаят какво може после да им се случ", добави Куцкова.

Според нея, ако институциите подхождат с малко повече внимание когато става въпрос за домашно насилие, където е много деликатно и наистина има нужда да се помогне и на тях самите.

"Това е дълъг процес и в България ние нямаме толкова много служители, които могат да направят изискваната в директивата първоначална оценка за опасността на извършителя, за опасността за здравето и живота на жертвата. Понякога колеги, особено в по-малки населени места, където все пак хората се познават и всичко става по-бързо, се опитват, назначават такива експертизи, изискват данни от полицията, от общините какви са взаимоотношенията, какви са опасностите, което дори не е тяхно задължение, но те го правят, точно с оглед на това, че става въпрос за човешко здраве и живот. В големите градове е доста по-трудно, защото там такава организация бавно се създава. Много може да се говори по въпроса и смятам, че този гняв трябва да се използва за добро в бъдеще, да има точно един такъв превантивен ефект. Разбира се, в определени моменти, този гняв, в такъв гняв има и призиви за линч, за жестокост, и към съдийката, а и слушах вчера хора, които смятат, че на този извършител трябва да му се наложи доживотна присъда", каза Нели Куцкова.

Според нея, Наказателният кодекс е голям документ, хармоничен документ, в който са подредени по тежест престъпленията, а също така и наказанията. Така, че не бива, този съвсем справедлив гняв да преминава границите, защото едно насилие, поражда друго насилие. "По-скоро трябва да си говорим много сериозно от ученическа възраст до старческа възраст дори, защото много възрастни хора също са жертви на домашно насилие и са зависими от свои близки и роднини и не си знаят правата и не могат да реагират".

Цоня СЪБЧЕВА

Виж коментарите (0)

Още по темата (244):
25.11.2024 Урсула фон дер Лайен призова да спрем да мълчим: Жени като Дебора Михайлова заслужават подкрепа и справедливост
07.11.2024 6 хиляди лева струва свободата на Георги Георгиев
06.11.2024 Средна или лека е телесната повреда на Дебора?
06.11.2024 Делото "Дебора" продължава
29.08.2024 В Пловдив промениха решението за насилника на Дебора
05.08.2024 Прокуратурата в Стара Загора протестира пускането на Георги, обвиняем по делото "Дебора"
Още новини от Национални новини:
Започна унищожаването на овцете, заразени с шарка
Костадин Костадинов: Имам чувството, че не се намираме в парламен...
Обсъждат се мерки срещу предоставяне на социални услуги без лицен...
Важно напомняне ако ще пътувате в страната следващите дни
Парламентът остава блокиран: Депутатите не избраха председател и ...
Йотова: Консултации при президента без избран председател на НС з...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).