Николай Коев: За Балканите е добре да има омиротворяване между Сърбия и Косово
Винаги се намират поводи за ескалация на напрежението между Сърбия и Косово, което говори за неготовност и на едната и на другата страна да седнат на масата на преговорите и да намерят пътят към съгласие. Това коментира в предаването "Това е България“ на Радио "Фокус“ дългогодишният кореспондент на БТА в Сърбия Николай Коев по повод ескалиралото напрежение между двете страни.
"Струва ми се, че има някаква симптоматика, която води до успокояване на страстите", добави Коев. Той съобщи, че на 15 декември, след няколко дни представители на ЕС ще посетят Прищина и после Белград. Явно се дава втори ход на дипломацията, каза Коев. Този ход дава известна доза оптимизъм, че барикадите ще бъдат свалени и тази криза също ще отшуми, смята Коев.
Според него, засега обстановката е доста драматична и тежка, но въпреки това и този път ескалацията ще отмине и ще остане в миналото. Няма, обаче да изчезнат фундаменталните различия между двете страни в конфликта. Сърбия смята Косово за своя територия, а Косово е нова държава и иска да се докаже. Няма особени резултати по отношение на дипломацията, тя е в дълг и на двете противопоставени страни в конфликта.
Николай Коев смята още, че не би се намерил засега конкретен повод за изпращането на сръбски контингент в Косово. До това няма да се стигне, защото първо трябва да се изпрати искане до главнокомандващия на КейФОР, за да се разреши. Това може да се случи само ако междувременно възникне тежка провокация и инцидент, който да стимулира процеса. "Нямам усещането, че ситуацията е съвсем близко до точката на кипене. Дано не греша. Няма да се стигне до изпращане на сръбски части. Все пак се надявам да бъде даден ход на дипломацията", каза още Коев.
Според него, в тези предпразнични дни хората се готвят за по-приятни преживявания, а не за конфронтация.
Коев смята, че ако бъде постигнато все пак споразумение, то трябва да е трайно, с дългосрочна перспектива. Не бих казал, че европейската дипломация се справя добре със ситуацията в Косово. Всяка от двете страни има своите аргументи, трябва да се намери онази пресечна линия, която да ги доведе до съгласие. Когато геополитиката се намеси в решаването на локални конфликти всичко стана много трудно, смята Коев.
"За България е хубаво да има омиротворяване между двете страни, както и за целите Балкани. Добре е, когато на Балканите няма конфликти, добави Николай Коев.