КНСБ и Инспекцията по труда призовават наетите лица да сигнализират, ако се чувстват ощетени от работодателя. Работникът трябва да подаде сигнал, ако му дават заплатата в плик, без никаква счетоводна отчетност, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
Глобите за некоректен работодател са от 5000 до 15 000 лв. и за длъжностното лице - от 1000 до 10 000 лв. Въпреки това в сектор строителство сивият сектор е 60%, а в земеделието неформалната заетост достига 90%!
Чести са случаите, когато работникът сам е заявил, че иска да получава част от заплатата си в плик, съобщи националният секретар в отдел "Защита на синдикалните права и трудови конфликти" на КНСБ Тодор Капитанов. Това ставало най-често, ако човекът е попаднал в спиралата на схемата за бързи кредити и задължения към банки. Тъй като има базов минимум, който не се пипа при погасяване на такива дългове, работниците предпочитат подобен вариант на заплата.
Директорът на Инспекцията по труда в Пловдив Атанас Чернаев съобщи, че при тях годишно постъпват около 600 сигнала, като от началото на годината досега вече са около 400. В повечето случаи не става въпрос за дължими на работника/служителя за продължителен период, а за неизплатена последна заплата и обезщетения при прекратяване на трудов договор. Практиката е показала, че над 90% от сигналите са действителни, а при проверките на трудовите инспектори на място се констатират и други нарушения. Най-опасните сектори, включително по линия на трудови злополуки и безопасни условия на труд, са строителство, търговия, ресторантьорство.