Нова изненадваща заповед на здравния министър, забраната е категорична!

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
16:15 / 18.12.2020
3555
Със своя заповед, издадена днес, 18 декември, министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов забранява износа на лекарствени продукти, които влизат в терапевтичните схеми за лечение на заболяването COVID-19 и се прилагат в болничната и извънболничната помощ.

Настоящата заповед, с която се ограничава износът на определени лекарствени продукти, се издава на основание чл. 217д, от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина и във връзка с постъпило писмо с вх. 12-01-98/15.12.2020 г. от Изпълнителната агенция по лекарствата предвид усложнената епидемична обстановка, свързана с разпространението на COVID-19 на територията на страната.

Според писмото от изпълнителния директор на ИАЛ, към настоящия момент задължително използваните лекарствени продукти, които медицинските специалисти от болничната и извънболничната помощ прилагат при лечението на болни от коронавирусната инфекция, са от различни анатомо-терапевтични групи:

- С международно непатентно наименование Azithromycin;

- С международно непатентно наименование Enoxaparin;

- С международно непатентно наименование Nadroparin;

- С международно непатентно наименование Dexamethasone;

- Медицински газ кислород.

Анализът на данните, които ИАЛ получава от Националната система за верификация за посочените лекарствени продукти, показва значително повишаване на потреблението им в сравнение с предходните месеци, като усреднено за INN Azithromycin повишението е с 5000%, за INN Dexamethasone е с 2300%, за INN Nadroparin и Enoxaparin -  с почти 500%.

Резултатите от извършените от ИАЛ проверки по сигнали за недостиг от лекарствени продукти, осъществени през ноември до настоящия момент, показват, че лекарствените продукти с посочените по-горе международни непатентни наименования са предмет на паралелен износ от територията на Република България за други страни, в количества, създаващи предпоставки за потенциален недостиг от лекарствените продукти за българския пазар.

Посочва се, че независимо от законния характер на извършваната дейност, износът на лекарствени продукти, използвани в процеса на лечение на български пациенти с COVID-19 в период на увеличено потребление, нарушава крехкия баланс между доставените на територията на страната лекарствени продукти и повишените нужди от тях за задоволяване на здравните потребности на населението.

Виж коментарите (0)

Още по темата (15124):
07.03.2025 Проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ спечели дело заради COVID-19
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
06.03.2025 Консумирането на портокали обостря симптомите на грип?
05.03.2025 Васил Велев: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%. COVID добавката трябва да отпадне на два етапа
05.03.2025 Кунчев за грипа: Финалът на епидемията се очаква до 1-2 седмици
27.02.2025 Д-р Мирослав Спасов: Наблюдава се увеличение на заболеваемостта, основен проблем е самолечението
Още новини от Национални новини:
Делян Пеевски: Ние в правителството няма да участваме
Борисов за бъдещето на правителството: 4 юни се оказва важна дата...
България преговаря с Турция заради договора с "Боташ", но срокът ...
Какво ще стане с ваучерите за храна с левова равностнойност, след...
Ясна е организацията на движението по АМ "Хемус" за празниците, и...
Топ синоптик: Идват валежи с гръмотевици, Агенцията за борба с гр...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).