© Varna24.bg | | Нова технология за преработка на биологични отпадъци може да реши проблема с изхвърлянето на фекални води по Черноморието. Инсталацията за превръщането на органичните боклуци в биокомпост е уникална не само за България, но и за Европа.В момента компостирането на органични отпадъци в Европа се прави на открито, но тъй като процесът се влияе от атмосферните условия, той отнема от 3 до 6 месеца. Компостирането в инсталации от затворен тип обаче скъсява времето до 3 дни, след които идва периодът на стабилизация.
"Този процес става в рамките на 4 седмици и може да се направи на открито, защото компоста вече е достатъчно стабилен, вече не е отпадък, не вреди и не привлича никакви вредители", заяви Айдемир Арабов.
Биокомпоста е естествена тор, към която се прибавят почвени бактерии. Използването й в селското стопанство ще спести разходите за наторяване с над 50 процента.
"От отпадъците получаваме тор, която има приложение в селското стопанство и която струва пари на земеделците." 9.14"Решава проблемите на общините със сметищата за депониране, защото е едно решение за бързо компостиране на хранителните, растителните и градинските отпадъци", каза Даниел Гунев.
Ако новата технология бъде приложена във ВиК дружествата, туристите по Черноморието вече няма да виждат как отпадни фекални води се изливат в морето.
"Защото всеки един отпадък, всяка една утайка би могла да мине през този компостер и крайният резултат е да се получи отново компост, който има стойност за земеделието", добави Гунев.
Компостирането от затворен тип е уникално не само за България, но и за Европа. Единствените страни, в които това е практика от години са Съединените щати и Канада.
Източник: bTV |