Какви да бъдат електронните лични карти, ще стане ясно през лятото. "Обсъждането за вида им ще започне този петък на заседанието на Съвета по електронно управление към МС", уточни Величков. Електронният подпис обаче не давал достатъчно голяма сигурност. Затова ще има и електронна идентификация, която ще е в криптиран вид под формата на ключ. Тази идентификация може да се използва при гласуване например и да се запази тайната на вота. Възможно е да бъде вписана и информация за здравния статус на притежателите на документите. Според Величков е добре в тях да фигурира кръвната група на притежателите им, както и дали имат някакви алергии.
"Информацията ще е от полза при спешни медицински случаи", аргументира се съветникът на Бъчварова. Той обаче смята, че не бива в електронната лична карта да се вкарва цялото здравно досие на собственика й, защото става дума за огромен обем информация - включително снимки от скенери и ехографи.
Трябва да се реши и какъв да е срокът на валидност на електронните пластики. Сегашните важат по 10 години за хората до 58 години, а за българите над тази възраст са безсрочни. Чип картите обаче имат по-къс живот. Въпросът е колко често да се подменят и колко ще струва това на гражданите и бизнеса, коментира Величков. Той обясни, че във Великобритания, ако електронната лична карта блокира, докато е валидна, се изпраща по пощата и се връща нова. Каква ще е цената на е-картите, ще стане ясно, след като бъде избрана фирма, която да ги прави.
"Те не трябва да са скъпи, защото става дума за милиони пластики", подчерта Величков.
По пилотен проект по ОПАК са издадени 5000 е-карти. Те бяха раздадени на политици, адвокати, чиновници, лекари, нотариуси, журналисти и преподаватели, за да се ползват е-услугите у нас. Реално обаче пластиките са неизползваеми. Всяко учреждение и фирма трябва да се снабди с четци за новите лични карти. "Устройствата струват под 15 лв. Всяка фирма ще трябва да си купи по 1-2 четеца", каза още Величков.
Източник: в. "Монитор"