Резултатите от цифрова симулация, проведена от китайски учени, показват, че Т-клетките играят още по-важна роля в борбата с коронавируса, отколкото специфичните антитела. Изследването е публикувано в списанието Royal Society Open Science.
Т-лимфоцитите или Т-клетките са бели кръвни телца, които реагират на чужди вещества, като например вируси, попадащи в организма, което е ключов елемент от придобития имунен отговор. С тях имунната система задейства механизми за разпознаване и унищожаване на клетки, носещи чужди антигени.
Изследователи от Пекинския университет и Китайската академия на медицинските науки са създали математически модел въз основа на точни описания на клинични данни от стотици пациенти с COVID-19, за да разберат каква е ролята на тези клетки за предотвратяване на тежкото протичане и смърт след заразяване с коронавируса.
Резултатите от количественото моделиране на клетъчните отговори показват, че влошаването на Т-клетъчния антивирусен и противовъзпалителен имунитет може да се окаже фатално при болест от COVID-19. Установено е, че Т-клетките играят по-важна роля от антителата при контакт с вируса SARS-CoV-2. Те унищожават до 96,5 % от вирусните частици при пациенти с леко заболяване.
Освен това противовъзпалителните реакции, инхибирането на цитокините и степента на възстановяване на тъканите са пряко свързани с броя на Т-клетките, чието производство е било значително потиснато при пациентите, чието заболяване е завършило фатално. Симулациите показват, че липсата на Т-клетки води до възпаление и цитокинова буря - една от основните причини за смърт от COVID-19.
Авторите се надяват, че тяхното откритие ще постави началото на нова насока в борбата срещу COVID-19, основана на увеличаване на броя на Т-клетките и разработване на ново поколение ваксини, насочени към засилване на клетъчния имунитет.