© Varna24.bg | | Клиентите на топлофикациите няма да могат да се отказват изцяло от парното, решиха окончателно депутатите с промените в Закона за енергетиката.Съгласно последните поправки в закона, клиентите на топлофикационните дружества няма да могат окончателно да се отказват от услугата и ще продължат да плащат такса общи части. Сделки с електрическа енергия по свободно договорени цени вече ще могат да сключват производителите, търговците на електрическа енергия, доставчиците от последна инстанция и крайните клиенти.
Държавната комисия за енергийно и водно регулиране ще разполага с широки правомощия за контрол. Комисията ще наблюдава и прилагането на всички мерки, приети за изпълнение на задълженията за услуги от обществен интерес, включително за защита на потребителите.
Съгласно закона в договорите между потребителите на енергийни услуги и енергийните предприятия трябва да има информация за условията за едностранно прекратяване на договора от потребителя и възможността за такова прекратяване без допълнително плащане, както и условията и реда за прихващане и възстановяване на суми при неспазване на изискванията за качество на договорените услуги, включително неточно или забавено фактуриране.
Със закона се въвежда понятие уязвими клиенти - това са битовите клиенти, които получават целеви помощи за електрическа енергия, топлинна енергия или природен газ.
Всеки клиент ще има възможност да избира своя доставчик на ток и газ, както и всеки доставчик да достигне до потенциалните си клиенти, като им предложи енергия на конкурентна цена. Това се постига чрез законово осигуряване на равнопоставен достъп до мрежите - електрическа и газова, гласят поправки в Закона за енергетиката.
Най-новото европейско законодателство в областта на вътрешните пазари на електрическа енергия и природен газ са отразени в приетите днес от парламента промени в Закона за енергетиката, съобщиха от пресцентъра на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Отразявайки изискванията на Третия енергиен либерализационен пакет, документът отделя специално внимание на мерките за защита на крайните клиенти.
Договорите между тях и енергийните предприятия задължително трябва да съдържат информация относно правата на клиентите, включително и условията за едностранно прекратяване на договора от потребителя, възможността за смяна на доставчика на енергия, условията и реда за прихващане и възстановяване на суми при неспазване на качеството на договорените услуги, както и процедурата за разглеждане и произнасяне по жалби.
Основен акцент на Закона за енергетиката е и осигуряване независимостта на операторите, които ще са собственици на мрежите за пренос на електрическа енергия и природен газ от дейностите по производство и доставка на енергия. Те ще съставят и ежегодно ще актуализират 10-годишни планове за развитието на преносните мрежи.
С поправките в Закона за енергетиката се засилват правомощията на националния енергиен регулатор, улеснява се и се насърчава трансграничната търговия с енергия и трансграничното коопериране и инвестиции, повишава се прозрачността на пазара по отношение на мрежовото опериране и снабдяването, подобрява се и защитата на интересите на потребителите.
Източник: в. "Стандарт" |