© | | Строителството на първа линия на морето няма да бъде забранено. Вместо това ще има по-строги изисквания, но те ще влязат в сила след най-малко 2 г. Това предвиждат промени в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, одобрени вчера на второ четене от регионалната комисия на парламента.Депутатите не се съобразиха с предложението на строителното министерство в зона А, която е на 100 метра от брега, да се вдигат нови обекти само, ако са предвидени в действащ подробен устройствен план.
Вместо строителството комисията ограничи допустимите му параметри - сградите трябва да са до 6 м при 7,5 м сега, плътността да е до 10 на сто вместо настоящите 20, а минималната озеленена площ да се вдигне от 70 на 80%. Това обаче ще влезе в сила 2 г. след обнародване на закона. Освен това комисията реши, че проектите за изготвяне и промяна на устройствени планове, започнати, преди да действат тези изисквания, се довършват по сегашния ред. Така и след 2 г. застрояването ще е по предишните правила. С приети наскоро промени в Закона за устройство на територията пък общините бяха задължени да изготвят общи устройствени планове до 2016 г. Повечето край морето тепърва ще ги правят.
Това е преходен период, за да може започнатите подробни устройствени планове да бъдат довършени, обясни Иван Вълков от ГЕРБ, който е вносител на предложението за отсрочката от 2 г. "Защо приемаме всичко това? Ще остане ли и една община с незавършен план? Направихте министерството за смях", реагира Захари Георгиев от БСП.
Как да обясним, че на някои разрешаваме да се строи с едни параметри, а за други от утре те няма да важат, отвърна му Вълков.
Намерението на регионалното министерство да ограничи строителството край морето срещна отпор от мнозинството още при първото четене на закона през юли. Тогава това бе определено като залитане в крайност. Кметовете на морските общини също реагираха остро срещу забраната, тъй като щяла да доведе до загуби за бюджетите им и да прогони инвеститорите. Строителният министър Лиляна Павлова коментира през април, че притесненията им са неоснователни и в бъдеще 100-метровата зона от брега ще е много по-атрактивна за туристите с изградени паркове и спортни съоръжения, отколкото с досегашния си бетонизиран вид.
"За това защо депутатите са решили така, може само да попитаме тях", коментира вчера зам.-министърът на регионалното развитие Добромир Симидчиев, който присъства на заседанието. Депутатите решиха още, че неплатената част от плажа ще е равностойна като достъп до морето със зоните, на които има чадъри и шезлонги. 10% от приходите от наем на ивиците ще отиват за поддръжка на неохраняемите плажове.
Източник: в. "24 часа" |