Обмислят закон, който задължава чиновниците да ни обслужват по европейски
Тази есен предстоят промени не само в местната власт, но и в отношението на чиновниците към нас. В Министерския съвет е изработен проект на Кодекс за поведение на служителите в държавната администрация.
По него са работили екипите на двамата вицепремиери Томислав Дончев и Екатерина Захариева и основната разлика, която очакваме да усетим, е готовността на чиновниците да бъдат на наше разположение и да ни отделят колкото време ни е необходимо.
"Кодекс за поведение има откакто има Закон за държавния служител. През 2000 година и през 2004 година бяха приети текстове, които задължават държавните служители да имат любезно отношение и да помагат на гражданите". Това заяви Снежана Димитрова - заместник-председател на Професионалното обединение на държавните служители (ПОДС).
"Това, че се появява нов кодекс означава, че има развитие. В световен мащаб настъпват много промени и това предполага и промени в нормите, които изискват държавните служители да изпълняват онова, което обществото очаква от тях", каза още тя. Според нея обаче, за да има реална промяна е необходимо да се провеждат и обучения на служителите.
"Механизмът на този кодекс не е такъв, че той самият да съдържа санкции. Санкциите са в закона. Този кодекс представлява общите условия, на които трябва да отговарят държавните служители. Към тях се наслагват техните задължения по длъжностните характеристики. Те описват какво трябва и какво не трябва да прави един служител", коментира Красимир Божанов - директор "Модернизация на администрацията" в Министерския съвет.
"Събирателното от тези два елемента дава основание при нарушение да се налага дисциплинарна отговорност", каза още той.
Според новия кодекс всички чиновници ще са длъжни да са на разположение на гражданите и да им отделят необходимото време.
"На работното си място служителите спазват деловия вид в облеклото, съответстващ на служебното им положение и на институцията, която представляват“, гласи друга от разпоредбите.
Забранява се "поведение, което може да бъде окачествено като тормоз от психически, физически, сексуален и всякакъв друг характер, както и да не допускат каквато и да е форма на дискриминация, както по отношение на гражданите, така и спрямо колегите“.