Общественици спорят кой да е новият национален символ

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
11:17 / 16.06.2008
767
Кой да бъде националният символ на България? По този въпрос дискутираха интелектуалци и политици в Националния исторически музей (НИМ). В неделя се проведе финалната дискусия за избор на нов универсален символ на страната ни. Петте символа, които се състезават, са Мадарският конник, историческият хълм Царевец във Велико Търново, кирилицата, Рилският манастир и маслодайната роза. Всеки един от тези символи имаше по трима обществени защитници.

Един от защитниците на Мадарския конник шефът на НИМ проф. Божидар Димитров заяви, че това е най-старият паметник, който представлява българските владетели и е най-подходящ за символ. Изсечен е в зората на българската държава и ни съпровожда вече 1300 години, докато българската роза е от Персия, а Царевец и Рилският манастир са горели през времето и са били изграждани наново, аргументира се историкът.

Археологът проф. Николай Овчаров заедно с кмета на Велико Търново Румен Рашев и издателят Иван Гранитски бяха защитници на Царевец. Според Гранитски Царевец е духовното място, в което са се развили някои от най-важните книжовни школи. Царевец се свързва с името на патриарх Евтимий, с школата на Киприан и други средновековни творци. Проф. Овчаров подчерта, че в момента Царевец е най-посещаваният туристически обект. Годишно 330 000 туристи се изкачват на историческия хълм. Образът на Царевец присъства на древна монета от 14 век - времето на Иван Асен ІІ.

Защитниците на кирилицата бяха министърът на държавната администрация Николай Василев, зам.-министърът на културата Явор Милушев и художникът Ставри Калинов. Николай Василев заяви, че е било много трудно да се убеди ЕК еврото да се изписва на кирилица, както се чува, а не "еуро". Милушев оцени това като първа стъпка и изрази увереност, че всички българи по света са свързани чрез азбуката и кирилицата. "Кирилицата е нашето национално ДНК", каза зам.-министърът.

Рилският манастир бе "защитаван" от вицепремиера Меглена Плугчиева, Величкия епископ Сионий и Николина Чакардъкова. Според Плугчиева Рилският манастир е събирателен образ, който е запазил и съхранил българската национална идентичност. Тя изтъкна, че светата обител е символ на сплотеността на българите, а в момента ние имаме крещяща нужда от това. Според епископ Сионий това е духовната столица, най-почитаното място в историята ни. Николина Чакардъкова посочи, че това е архитектурен ансамбъл, уникален за целия свят. Рилският манастир е включен през 1973 г. в списъка на ЮНЕСКО като паметник със световно културно значение.

Розата е символ на красотата и много големи козметични фирми използват българското розово масло, аргументираха се пък поддръжниците на маслодайната роза. Сред тях бяха Евгений Иванов, председател на Българската национална асоциация "Етерични масла, парфюмерия и козметика" и Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма. Защитниците на розата показаха копие на стара монета от нашите земи, която е от преди 2 500 години и на нея е изобразена роза.

Всички българи могат да гласуват за нов национален символ до 29 юни като част от националната кампания "Българските символи" на адрес www.infobulgaria.info. Каква ще бъде на обратната страна на българското евро ще реши Управителният съвет на БНБ, уточниха организаторите на дискусията.

Източник: vsekiden.com


Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Един загинал и петима ранени при челен сблъсък на пътя София–Варн...
Патриарх Даниил откри третото издание на фестивала "Премъдрост Бо...
Вежди Рашидов: Изхабиха една хубава, млада и умна дама като Назар...
Куче почина, след като бе прегазено умишлено от шофьор
Щерьо Ножаров: Определено има проблем с Бюджет 2025
Първи в Европа: Ще се сдобием с нови екологични самолети


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).